Aktuality

Neplaťte podvodníkom s elektrinou

 

Znie odkaz Východoslovenskej energetiky a.s. (VSE) na otázku našich čitateľov, ktorým v posledných dňoch prišli výhražné listy od alternatívnych dodávateľov elektriny. V meste Dobšiná ide najmä o Energetické Centrum, ktoré bolo hojne propagované aj formou mestského rozhlasu. Konkrétnym príkladom je štvorčlenná rodina z Dobšinej, ktorá nás kontaktovala vo veci pomoci s výhražným listom Energetického Centra (EC), kde sa EC vyhráža zmluvnou pokutou vo výške 100 eur.

 

„Do nášho obytného domu prišli dvaja páni, ktorí ponúkali lacnejšiu elektrinu ako u dominantného, súčasného dodávateľa. Boli z Energetického Centra, ktoré bolo propagované aj v mestskom rozhlase a preto sme si vypočuli ich ponuku, ktorá sa najprv zdala veľmi výhodná. Následne sme podpísali zmluvu. Zakrátko na to nám od VSE prišiel list kde nás upozornili na nekalé praktiky podobných spoločností a ponúkli nám aj zľavu ak pri nich naďalej zostaneme. Vraj všetky potrebné dokumenty vybavia a zrušia podpísanú zmluvu s Energetickým Centrom. Po prepočte sme zistili, že ponuka VSE je výhodnejšia a tak sme v zákonnej lehote poslali späť všetky potrebné dokumenty na to, aby VSE zostala naďalej našim dodávateľom“.

 

Presne týmto krokom sa začali problémy rodiny, ktorá určite nie je na území mesta Dobšiná jedinou s podobnými skúsenosťami. V dnešných dňoch domácnosť dostala skoro až výhražný list od Energetického Centra, v ktorom sa uvádza, že naďalej považujú uzavretú zmluvu aj napriek jej zrušeniu cez pôvodného dodávateľa, teda VSE za platnú a vyhráža sa týmito sankciami:

 

„Dovoľujeme si upriamiť opätovne pozornosť na skutočnosť, že pokračovanie dodávok pre vaše odberné miesto zo strany vášho súčasného dodávateľa neukončilo trvanie zmluvy s našou spoločnosťou a že akákoľvek takáto vaša aktivita, ktorá spôsobí zastavenie, alebo nevykonanie procesu zmeny dodávateľa je chápaná v súlade s VOP ako  porušenie zmluvných podmienok, za ktorú vám vzniká povinnosť uhradiť zmluvnú pokutu vo výške 100 eur. „ Uvádza sa vo výhražnom liste Energetického Centra, ktorý podľa našich informácií dostalo mnoho domácností z Dobšinej.

 

Po týchto skutočnostiach sme ihneď kontaktovali Východoslovenskú energetiku a.s., kde nám na tlačovom oddelení ochotne odpovedali na naše otázky a poskytli toto vyjadrenie.“O podobných praktikách spoločností a aj Energetického Centra sme už boli informovaní a podali sme prešetrenie aj na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. V zásade ale našim zákazníkom dôrazne odporúčame na podobné výzvy nijako nereagovať, lebo sú úplne bezpredmetné. Tým, že zmena dodávateľa nijako neprebehla nemajú mať zákazníci obavu zo zmluvných pokút a spoločnosti nemajú právo na vymáhanie akejkoľvek čiastky. „ Dodáva VSE a tým jasne odpovedá na oprávnenosť jednak výziev, ale aj možných pokút. V zásade teda platí: Neplaťte podvodníkom s elektrinou!

 

Ilustračné foto: nejadly.blog

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »