Aktuality

Napísali ste nám: Prečo ľudia podceňujú preventívne stomatologické prehliadky?

 

Som zdravotná sestra na zubnej ambulancii a chcela by som sa vyjadriť k otázke týkajúcej sa preventívnych prehliadok u zubného lekára, ktoré ľudia veľmi často podceňujú. Čo je preventívna prehliadka a čoho sa vlastne týka? Preventívna prehliadka je bezbolestné vyšetrenie, ktoré je hradené poisťovňou a pacient je vďaka nemu informovaný a poučený o svojom aktuálnom stave ústnej dutiny a možnom potrebnom ošetrení.  Jedná sa o vyšetrenie, ktoré pozostáva z podrobnej prehliadky chrupu, mäkkých tkanív ústnej dutiny, paradontu, jazyka, pri ktorom zubný lekár odhalí všetky odchýlky od normálu a oboznámi, upozorní a poučí pacienta o potrebnom vyšetrení a o jeho možnostiach. Na preventívnu stomatologickú prehliadku, ktorá je plne hradená zdravotnou poisťovňou, má nárok: Poistenec do 18 rokov dvakrát v kalendárnom roku, raz za rok poistenec od 18 rokov, tehotné ženy dvakrát počas toho istého tehotenstva.

Kde je však problém? Veľmi veľké percento ľudí  tieto prehliadky podceňuje a prídu na zubnú ambulanciu až v hodine dvanástej. Problémy sa vyskytujú v každej vekovej kategórii. U detí sú na vine v prvom rade rodičia. Mamičky prídu so svojimi ratolesťami až v poslednej chvíli s bolesťami, keď biely plášť naháňa hrôzu, strach a plač. Prvá preventívna prehliadka s dieťaťom by mala byť absolvovaná už po dovŕšení prvého roku života. Rodič je vtedy informovaný a poučený o význame prehliadok,  o používaní zubnej kefky a zubnej pasty určenej pre deti,  o ústnej hygiene a o správnych návykoch. Po takejto príprave už deti, ktoré sedia v zubárskom kresle, pri ktorom stoji pán doktor a pozerá sa na ich zúbky, nemajú strach. V budúcnosti, keď príde bolesť zuba, ktorú bude treba riešiť, sa budú deti na lekára pozerať ako na svojho veľkého kamaráta.

A aké sú problémy u dospelých? Tieto preventívne prehliadky podceňujú a považujú ich za zbytočné. Otázku každoročných návštev zubného lekára vôbec neriešia. Tí z nich, ktorí majú kompletnú zubnú náhradu, si myslia, že už viac nemusia navštevovať zubnú ambulanciu. Väčšinou ich odpovede znejú „nemám zuby“, „načo“, „strata času“, … Veľa zo starších ľudí nechápe, že tu nejde iba o chrup. Je preto potrebné im vysvetliť, že ide o vyšetrenie celej ústnej dutiny vrátane chrupu, mäkkých tkanív, paradontu, jazyka a včas zachytiť možné nálezy a anomálie. V prípade potreby pošle zubný lekár pacienta k príslušnému špecialistovi, ktorý bude problém komplexnejšie riešiť. Aj tie najmenšie zmeny v ústnej dutine, ktoré si pacient ani neuvedomí, oku lekára dávajú avízo, že niečo nie je v poriadku. V takom prípade je dôležité čím skôr začať problém liečiť a predísť tak zbytočným komplikáciám. Stačí zmena na sliznici, ktorú si pacient ani nevšimne, nevinne prekrvenie, čí zdurenie, edém, mala hrčka na jazyku, bolestivosť. Na takéto reakcie pacienti často odpovedajú slovami „už som to mal“, „to prejde“, kašlem na to“ a podobne. Za tým všetkým sa však môže skrývať veľká pohroma, keď už bohužiaľ nie je cesta späť. Diagnózy sú bolestivé – prekanceróza, rakovina …

Odborníci sa zhodujú v tom, že zdravé zuby sú prevenciou pred mnohými ochoreniami. Málo ľudí si uvedomuje, že nesanovaný chrup, radixy, prítomne fokusy, iné zmeny na sliznici a v dutine ústnej sú vstupnou bránou týchto ochorení. Reuma, ochorenie srdca, či obličiek – i tieto ochorenia môže mať na svedomí nesanovaný chrup. Všetko sa šíri krvnou cestou do celého tela. Musíme si uvedomiť, že stále je lepšia prevencia, ako keď neskôr viacfaktorové zubné a ústne problémy ohrozujú naše zdravie. Na druhej strane ide o šetrenie finančných prostriedkov za neskoršie liečenie zubných kazov.

Touto cestou by som chcela osloviť všetkých ľudí, aby pravidelne chodili na preventívne prehliadky k zubnému lekárovi. V ambulancii im vysvetlíme, čo preventívna prehliadka u zubného lekára obnáša, v čom spočíva a vysvetlíme jej pozitíva. Tým najmenším a na druhej strane tým najstarším vysvetlíme cestou rodinných príslušníkov potrebu a závažnosť tohto vyšetrenia a negatíva pri jeho neabsolvovaní. Uvedomme si, že ústne zdravie nie je iba prevenciou ochorení iných orgánov ľudského tela, ale prispieva i k udržaniu celkového zdravia organizmu a v neposlednom rade do značnej miery ovplyvňuje kvalitu nášho života. S pekným, nebolestivým a zdravým úsmevom sa dá všetko ľahšie vyriešiť. Keď máme zdravie, máme všetko. Zdravie – najväčšia hodnota a najvzácnejší dar.

Jana Kirschnerová, zdravotná sestra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »