Kultúra

Námornícky deň v CVČ Dobšiná

 

Okrem tradičných sviatkov, ktorým v Centre voľného času v Dobšinej venujeme pozornosť, sa snažíme do našej príležitostnej činnosti zaraďovať aj iné, medzinárodné alebo svetové dni. K jedným z nich patrí aj Medzinárodný námorný deň, ktorý pripadá na 28. septembra. (Medzinárodná námorná organizácia – IMO je medzinárodná organizácia so sídlom v Londýne, ktorej cieľom je koordinovať medzinárodnú námornú bezpečnosť a predchádzať znečisťovaniu morských vôd. SR je členom IMO od roku 1993).

V rámci tohto dňa sme pre našu materskú škôlku pripravili Námornícky deň. Hneď po príchode dostali všetky deti námornícke čiapky, s ktorými sa odfotili pri kapitánskom mostíku. No a pretože všetci námorníci musia byť nielen zdatní, smelí a obratní, ale aj presní a trpezliví, museli zdolať všetky prekážky, ktoré sme im pripravili k dosiahnutiu cieľa – nájdeniu pokladu ukrytého na pevnine. Prvá, asi najťažšia úloha, bolo nakŕmenie hladného žraloka. Ten už na nich nedočkavo striehol s vycerenými zubiskami. Pri druhej prekážke museli všetci preukázať svoju trpezlivosť pri stavbe lodného komína, ktorý, samozrejme, nesmel spadnúť. No a pretože námorníkom na mori veľmi rýchlo vytrávi, úlohou tretej disciplíny bolo naloviť si čo najviac rýb, ktoré im more ponúka.

Cesta k pokladu sa skončila zdolaním poslednej prekážky. Tú však strážila stará chobotnica s obrovskými chápadlami. Deťom nastražila zamotanú námornícku sieť. Všetci museli cez ňu prejsť tak, aby ju nezobudili a nestali sa tak jej korisťou. Potom už cesta k pokladu bola na dosah. Všetkým štyrom družstvám námorníkov na čele so svojimi kapitánmi sa podarilo prekonať ťažkú cestu a nájsť stratený poklad pirátov uložený v truhliciach. Ten v sebe skrýval pre deti to najcennejšie – sladkosti. Radosť v ich očkách nám potvrdila, že podujatie k tomuto dňu bolo dobrou voľbou a jeho príprava stála zato. Touto prvou akciou v novom školskom roku sme odštartovali našu peknú spoluprácu, ktorú s materskou škôlkou máme.

Mgr. Sylvia Tešlárová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »