Namiesto chodníka pribudnú parkovacie miesta

Ako sme vás v minulosti informovali, problém s parkovaním v Dobšinej sa rozhodla riešiť skupinka miestnych obyvateľov prostredníctvom mestského poslanca Jozefa Goreja (SNS), ktorý pred časom predniesol ich návrh na mestskom zastupiteľstve.

S poslancom Gorejom sme sa následne stretli aj my, kde nám prezentoval všetky klady takéhoto riešenia. Po mesiaci sa k parkovacím miestam vraciame znovu, keďže to bol jeden z hlavných bodov terajšieho Mestského zastupiteľstva.Hneď v úvode informoval prítomných o posune v plánoch rozšíriť parkovacie miesta na ulici SNP vedúci odboru výstavby Jaroslav Oravec.

Ako uviedol „Na základe uznesenia  č. 287-27/II-2013-MsZ  som požiadal oprávnenú projektovú kanceláriu ÚDI Košice  o posúdenie zámeru, či je možné v zmysle platných STN zriadiť na SNP ulici pozdĺžne parkovacie miesta v dĺžke 115 m. Terajšia šírka miestnej komunikácie je 7,15 m a šírka chodníka, namiesto ktorého by malo byť pozdĺžne parkovanie je 2,0 m, teda spolu je to 9,15 m. Projektová kancelária UDI Košice zaujala nasledovné stanovisko:“

„Parkovacie miesto pre pozdĺžne státie podľa STN 736056 má rozmery 2,2 x 6,5 m. Na dĺžku 115 m sa vojde cca 17 vozidiel.  Šírkovo to  vojde, na cestu treba min. 2×2,75 m + 2×0,5 m na každú stranu,  t.j. 6.5 m. Na pozdĺžne parkovanie by ostalo 2,65 m. Keď je ten chodník únosný navrhoval by som iba nábehový  pás šírky 0,5 m pozdĺž obrubníku na vyrovnanie výšok.“ Znelo odporúčanie Košickej firmy a poslanci tak začali hľadať riešenia na možnú realizáciu návrhu poslanca Goreja.

Slova sa chopila poslankyňa MUDr. Ingrid Gallová, ktorá za Mestskú radu povedala: „Rozpočet, ktorý dodala firma UDI Košice v sume 15 556 eur je len orientačný. Rozobrať chodník a upraviť by sme si vedeli sami a išlo by len o to zasfaltovanie. My sme sa priklonili k tomu, že určite to treba spraviť. Je to predsa odľahčenie mesta s parkovaním. Je s tým problém hlavne cez deň a pri tom, že sa vybuduje parkovisko za Jednotou, aj tu by sme mali parkovacie miesta. Nebudú obmedzení ani chodci, pretože chodiť sa dá v parku a po druhej strane zostane chodník, takže my sme tomu dali kladné stanovisko.“

Celé rokovanie z tohto bodu si môžete pozrieť aj vo forme videa pod príspevkom. Vopred sa ospravedlňujeme za zhoršenú kvalitu audia, ktoré je ako stále zapríčinené neozvučenými zasadaniami poslancov. Mnohí obyvatelia tiež vítajú toto riešenie parkovacích miest, ale argumentujú aj  nedôstojným stavom parku na ulici SNP a tiež výskytom dobre známych sociálnych živlov. Naša otázka na zasadaní, ktorú tiež počuť vo videu preto smerovala práve k úprave parku, pričom nám primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD) povedal, že park sa bude riešiť a upraví sa, aby vyzeral inak, ako vyzerá teraz. Aj niektorí Dobšinčania sa zapájajú do riešení a občan Radovan Žori navrhol vybraté kusy dlažby zo zrušeného chodníka použiť na vynovenie spomínaného parku. Nateraz ale zostáva istým to, že návrh na rozšírenie parkovacích miest na ulici SNP poslanci jednohlasne odobrili.

Foto & video: Redakcia MD