Najnovšie stanovisko k výskytu žltačky na základnej škole

Keďže stále prebieha diskusia k výskytu žltačky na Základnej škole v Dobšinej, riaditeľstvo školy nám poskytlo nasledujúce stanovisko:

O výskyte žltačky riaditeľstvo školy je informované zamestnancami z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave, ktorému výskyt choroby hlási ošetrujúci lekár danej osoby cez infekčné oddelenie. Následne zamestnanci RÚVZ v Rožňave navštívia školu, kde skúmajú ďalšie podrobnosti:

• v ktorom trakte a v ktorej triede sa žltačka vyskytla,
  • či je to chlapec, alebo dievča,
  • ktoré toalety postihnutý navštevoval,
  • ktoré ďalšie triedy sú umiestnené v danom trakte a na chodbe.

Riaditeľstvo školy odovzdá RÚVZ zoznam tried a žiakov, ktoré sa v danom trakte nachádzajú.

Následne na to žiaci v doprovode rodičov odnesú moč na kontrolu k svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý ich na podnet RÚVZ v Rožňave zaočkuje. Všetko to riadi a koordinuje RÚVZ v Rožňave, t. j. všetko ide mimo školu. Kto bude vyšetrený, zaočkovaný o tom rozhoduje RÚVZ v Rožňave.

RÚVZ vyhlasuje aj karanténu, ale to neznamená, že sa škola  zavrie, len sa nesmú žiaci zúčastňovať spoločenských akcií.

Inkubačná doba žltačky je 50 dní, t. j. od posledného prípadu následne na to sa 50 dní žiaci nezúčastňujú spoločenských akcií. Jedine čo môže škola urobiť je prijať také opatrenie, na ktoré má právomoc:

• dezinfekcia tried, chodieb, toaliet a všetkých priestorov,
  • umiestnenie nádob s dezinfekčným roztokom v triedach a toaletách,
  • žiaci používajú dezinfekčné mydlá,
  • upratovačky každý deň umývajú triedy, lavice, stoličky, toalety, kľučky dezinfekčným roztokov,
  • žiaci boli na triednických hodinách upozornení na dodržiavanie hygieny.

Dúfame, že dodržiavaním správnej hygieny a čistoty predídeme ďalšiemu šíreniu tejto choroby.

Mgr. Jaroslav Hutník, riaditeľ školy