Nad Mestskými lesmi Dobšiná sa „blýska“

V piatok 24.1.2014 v spoločnosti Mestské lesy Dobšiná (ML), podali hromadnú výpoveď odborní pracovníci tejto spoločnosti: Jaroslav Krupár – vedúci expedičného skladu, Mgr. Jozef Rogos – vedúci oddelenia ťažby dreva, vedúci lesných porastov: Marek Klementík – Čierna Hora, Peter Dudra – Rakovec, Marek Sustrík – Tešnárky, Ľudovít Hutník – Vyšná Maša, Pavol Brauer – Čuntava, Bedřich Matula – Farbiarka. Svoje výpovede podali, na základe podľa nich neznesiteľnej situácie v spoločnosti, ktorá sa vystupňovala až do tejto krajnosti.

Pracovníci nesúhlasia s vedením spoločnosti a touto hromadnou výpoveďou očakávajú riešenia od kompetentných osôb.V zastúpení mestským poslancom Jánom Slovákom (nezávislý), ktorého zmienení zamestnanci vyzvali, aby ich v tejto veci zastupoval, na základe toho, spolu s poslancom navštívili v ten istý deň a teda piatok 24. januára 2014 primátora mesta Karola Horníka (Smer-SD). Čo viedlo zamestnancov k podaniu výpovedí a ako dopadlo ich stretnutie u primátora mesta, sme sa opýtali pána Krupára:

„Situácia sa natoľko vyostrila, že podmienky na prácu v tejto spoločnosti sú neznesiteľné. Je priam neuveriteľné ako sa tu zaobchádza z ľuďmi, ktorí tu pracujú. Neustále urážanie, zmeny pozícii, okrem pozície konateľky, šikanovanie a dokonca sa zníženie konateľky, až k psychickému vydieraniu, núti ľudí, odborníkov, opúšťať spoločnosť. Sme všetci sklamaní konaním, teda nekonaním primátora mesta, ktorý nám dal jasne najavo, že stojí za konateľkou spoločnosti a nemá žiadny dôvod jej nedôverovať, pretože vykazuje zisky. Celé to považoval za nejakú súkromnú záležitosť poslanca Slováka, ktorého sme však oslovili my, čiže je smiešne si myslieť, že by poslanec Slovák nejakým spôsobom vplýval na naše výpovede. Ďalším prekvapením bolo, keď Slovák vyzval primátora, aby zvolal v tejto veci zastupiteľstvo na čo mu odpovedal, že si má nájsť ďalších troch poslancov a zvolať ho sám. Potom sa už ponáhľal na služobnú cestu.“ O vyjadrenie sme následne požiadali aj poslanca Jána Slováka (nezávislý):

„V piatok ráno ma oslovila skupina zamestnancov ML Dobšiná a požiadala ma, ako poslanca MsZ Dobšiná, na ich zastupovanie, ohľadne hromadnej výpovede. V takto závažnej situácii, bolo najrýchlejším a podľa mňa aj najsprávnejším rozhodnutím, okamžite s touto vecou oboznámiť primátora mesta, ktorý je aj valnou hromadou spoločnosti ML Dobšiná a má teda právomoc jednať v takejto záležitosti. Čakal som od primátora, že bude túto záležitosť považovať za neodkladnú a dôležitú. Ako primátor mesta, môže kedykoľvek zvolať MsZ z mimoriadnych dôvodov, za čo som túto záležitosť považoval a naďalej považujem. Primátor mesta na to reagoval s úsmevom a slovami , že to považuje , len za moje populistické konanie a presne vie, o čo mi ide, čiže inými slovami považoval to za moju propagandu, ako keby tam pracovníci ML ani neboli prítomní. Je mi úplne jedno, či to považuje za moju propagandu, no ako poslanec považujem za svoju povinnosť, zastupovať záujmy občanov mesta. Alebo všetko sa bude považovať za kampaň, keďže je volebný rok ? Tak potom by si takúto kampaň, hájenia záujmov ľudí, ktorí vlastne vytvárajú ten stále spomínaný zisk mal robiť v prvom rade primátor.“ Aké budú ďalšie kroky ? Myslíte si , že Váš otvorený list konateľke spoločnosti hrá v tomto prípade určitú rolu? Poznámka redakcie: Otvorený list si môžete prečítať TU

„Otvorený list konateľke spoločnosti som napísal na základe podnetov, upozornení a predložených dôkazov práve od zamestnancov a bývalých zamestnancov ML Dobšiná. Mňa osobne presvedčili, že všetko sa zakladá na pravde a chyba je vo vedení spoločnosti. Keďže primátor mesta MsZ v tejto veci sám nezvolá, oslovil som ďalších poslancov a oboznámil ich so závažnosťou situácie. Poslanci majú právo zvolať MsZ, ak požiadajú o jeho zvolanie tretinou, čo je u nás počtom štyria. V pondelok ráno, bude podaný návrh o neplánované zvolanie MsZ z dôvodu prerokovania mimoriadne dôležitých záležitostí ohľadne spoločnosti ML Dobšiná. Ak na tomto zastupiteľstve budú presvedčení aj ostatní poslanci o tomto – nazvem to „nezvyčajnom konaní“ spoločnosti, budem žiadať valnú hromadu, teda primátora mesta o okamžité odvolanie konateľky. Všetko je na dotknutých osobách, mňa presvedčili ak presvedčia aj ostatných, primátor bude musieť konať.“ Dodal v závere pre náš portál poslanec Ján Slovák (nezávislý). Celú situáciu budeme podrobne sledovať a včas vás informovať.

AKTUALIZÁCIA: Dňa 27.01.2014 0 8:00 hod., bola na podateľni Mestského úradu, podaná poslancom Jánom Slovákom (nezávislý) žiadosť primátorovi mesta Dobšiná Karolovi Horníkovi (Smer-SD), o zvolanie neplánovaného Mestského zastupiteľstva. Žiadosť bola podpísaná poslancami Slovák (nezávislý), Gorej (SNS), Mgr. Dúdorová (SNS), MVDr. Balážik (KDH). Vedenie mesta má rokovať o jedinom bode programu a to o prerokovaní mimoriadnej situácie v spoločnosti Mestské lesy Dobšiná. Dátum neplánovaného zasadania poslancov ešte nie je určený, budeme vás o ňom včas informovať.

Ilustračné foto: Redakcia MD