Kultúra

Na stretnutí Buleenerov oslávil 20. výročie

 

V priestoroch reštaurácie Tri ruže, sa v nedeľu 18. augusta stretli členovia a sympatizanti Karpatskonemeckého spolku v Dobšinej, ktorý oslávil svoje 20.-te výročie od svojho založenia. V rámci Turíc 2013 bola spolku udelená aj Cena mesta Dobšiná, za záslužnú činnosť v oblasti uchovávania historických hodnôt, upevňovanie medziľudských vzťahov a propagáciu mesta Dobšiná doma aj v zahraničí. Toto najvyššie mestské ocenenie zdobilo aj nedeľňajšie popoludnie, ktoré sa nieslo v znamení tradícií. V úvode podujatia prítomných hostí z Rudabánye, ale aj z ostatných spolkov spadajúcich pod Dolný Spiš privítal predseda KNS v Dobšinej Tibor Harmatha a v dnes už málo používanej Buleenerčíne sa prihovoril RNDr. Ondrej Rozložník.

Nasledovala vzácna báseň od Andrása Lindáka, ktorý bol jedným z vysťahovaných Dobšinčanov do Rudabányi a pôsobil tam ako huttman.  Ako sme vám priniesli v článku „V Rudabányi vznikla Malá Dobšiná“, v rokoch od rokov 1880 až do roku 1924 sa do tohto maďarského mestečka vysťahovalo mnoho Dobšinčanov. Tam pracovali a mysleli na svoju domovinu rovnako ako András Lindák, ktorý po sebe zanechal aj skvostnú báseň Der Bescheid (Odkaz), ktorú si môžete pozrieť vo forme videa pod príspevkom, v podaní Mgr. Valérie Majerskej.

Ako nám povedal predseda KNS v Dobšinej pán Tibor Harmatha: „Nadviazali sme mnoho partnerstiev, od Rudabányie, ktorá sa napokon stala aj partnerským mestom Dobšinej, až po momentálne znovunadviazanú  spoluprácu s Přerovom. Vyzerá to zatiaľ tak, že na budúce Turíčne slávnosti pozveme primátora Přerova sem do Dobšinej. Je to akoby renesancia spomienok na smutnú udalosť, ktorá sa odohrala v Přerove.“ Dokončil pre náš portál predseda spolku Harmatha a dodajme, že na nedeľňajšom stretnutí nechýbal hosťom guláš, na ktorého prípravu sa podujal pán Krivanský, ale aj pre Dobšinú typický grulikuchen od členov spolku, pripravený na viacero spôsobov.  

Všetky historické súvislosti ohľadom Pěrovskej tragédie môžete nájsť v tomto článku. Pripomeňme tiež, že organizácií sa tohto roku podarilo odhaliť v miestnom Evanjelickom chráme zavraždeným počas Přerovskej tragédie veľkú spomienkovú tabuľu, na ktorej je vyrytých 110 mien.  Rok predtým zase organizácia zabezpečila osadenie spomienkovej tabule venovanej veľkému Dobšinčanovi Samuelovi Kleinovi na budove gymnázia (link).  Onedlho má pribudnúť aj vlastná web prezentácia Karpatskonemeckého spolku v Dobšinej, ktorý ako jediný uchováva tradície pôvodných Dobšinčanov a dodnes sa ich snaží zveľadiť. 

{gallery}foto_organizacie/kns_2013{/gallery}

 Foto & video: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »