Aktuality

Na Karola Adlera nezabudol iba jeden

 

S mestom Dobšiná je späté aj meno partizánskeho veliteľa Karola Adlera, ktorý padol počas SNP do zajatia a 20. decembra 1944 bol na námestí v Dobšinej popravený obesením. Miestny obyvateľ aj napriek takmer úplnému nezáujmu verejnosti a organizácií si dnes pripomenul toto smutné výročie, keď položil na pamätnú tabuľu umiestnenú na budove miestnej pošty, z vlastných prostriedkov zakúpený veniec a uctil si tak pamiatku kapitána Adlera, ktorý položil svoj život v boji proti nacizmu.

 

„Každý Dobšinčan by si mal pripomenúť 68 výročie od smrti tohto partizánskeho veliteľa. Žiaľ dnes je situácia taká, že mesto, verejnosť a tiež miestna organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov na tieto výročia roky zabúdajú. Je škoda, že takto nedbáme na svoje dejiny a je potrebné znovu vzbudiť záujem ľudí. Starí Dobšinčania, ktorí sú ešte medzi nami dodnes spomínajú ako popravený kapitán Adler a ďalší viseli od 20. do 24. decembra na lipách, ktoré donedávna boli pred budovou pošty a až na ostré protesty domácich ich gestapáci na Štedrý deň dovolili sňať.“ Povedal nám pán Burger šokujúce skutočnosti vtedajšej doby.

 

Povedzme si niečo bližšie o osobnosti kapt. Karola Adlera. Pôvodne bol zubný technik, no partizáni, ktorí s ním bojovali ho podľa dostupných informácií volali Otec. Nevedno kedy vznikla jeho prezývka, no po krátkom čase a neustálom pohybe v povstaleckom území, prezývka otec prešla i na partizánsky oddiel Karol. Partizánsky štáb v Čiernej Lehote rozhodol presunúť základne do hôr. Adlerová skupina sa presunula do blízkosti Jelšavy, ktorú aj bránila 2 týždne proti presile.  Následne sa presunuli do Rejdovej a Vyšnej Slanej.

 

Karol Adler s piatimi spolubojovníkmi kryl ustupujúcich partizánov, kde sa skupina následne ukryla v pivnici pána Piku, ktorého poznali ako dodávateľa potravín pre ich oddiel.  V tom čase už bol Adler veliteľom celej skupiny  Sándor Petőfi. Nemecké vojská ich však vo Vyšnej Slanej obkľúčili a postupne zlikvidovali. 10. decembra 1944 ho zajali po ťažkých bojoch a následne ho odovzdali Gestapu. Mohol získať čas prezrádzaním mien, na ktoré sa ho vypytovali, no neurobil to. Po troch dňoch surového mučenia, ktoré sa odohrávalo v pivnici dnešnej budovy historickej radnice, bol verejne obesený na námestí v Dobšinej aj s dvoma ďalšími spolubojovníkmi. Gestapom zhromaždení obyvatelia mesta sa museli z donútenia pozerať na toto strašné divadlo.

 

Foto: Redakcia MD

{gallery}foto_kultura/karol_adler2012{/gallery}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »