Aktuality

Na bytovke začali stavať vysielač

 

Na konci minulého roka bola zaevidovaná petícia obyvateľov Jarkovej ulice, ktorí protestovali proti výstavbe vysielača  spoločnosti Telekom na streche obytného domu so súpisným číslom 344. Argumentovali najmä obavou zo žiarenia, ktoré je uznané aj svetovou zdravotníckou organizáciou ako možný zdroj onkologických ochorení.  Ako vidieť na zábere členky Dobšinského klebetníka na  Facebooku , Zuzany Ferenčíkovej v týchto dňoch sa tento vysielač stáva realitou, pričom jeho prítomnosť obyvatelia sídliska nevítajú s nadšením.

 

 

28. februára po stretnutí so zástupcami spoločnosti Telecom, kontrolórka mesta Mgr. Eva Mihóková ako aj stavebný úrad usúdili, že mesto nie je oprávnené rozhodovať v tejto petícií (ktorej plné znenie si môžete prečítať TU )a zakrátko na to zareagovali poslanci mesta, pričom poslanec Ján Slovák (nezávislý)  povedal : „Ja rešpektujem ľudí, ktorí to tam nechcú a podľa ich slov im nikto nedal predtým na výber, aby mohli vôbec namietať skôr.“

 

Stanovisko stavebného úradu mesta Dobšiná v zastúpení Jany Puškášovej znelo v prospech spoločnosti Telekom, ktorá sa bránila aj priamo na pôde mestského zastupiteľstva . V stanovisku sa doslovne uvádza: „Z výpočtov a úvah vyplýva, že budovaná stavba, základňová stanica s uvedenými výkonnými parametrami nemá z hľadiska prekročenia medzných hodnôt  negatívny vplyv na obyvateľstvo a pracovníkov. Z vyššie uvedených dôvodov po preskúmaní a zhodnotení predloženého ohlásenia drobnej stavby  bolo stavebným úradom dňa 15.06.2011 vydané oznámenie, v ktorom stavebný úrad stavebníkovi oznámil že proti uskutočneniu drobnej stavby nemá námietky.“ Uvádza Puškášová. Celé jej stanovisko si prečítate TU.

 

Samotní zástupcovia spoločnosti Telekom uviedli mestskému zastupiteľstvu a prítomnej verejnosti argumenty v zmysle, že ich zariadenie je verejnoprospešným zariadením a ak im bude znemožnené zo strany mesta vykonať dané úpravy budú sa svojich práv dožadovať súdnou cestou. Právnik spoločnosti JUDr. Peter Škerlík vo svojom vyjadrení uviedol: „Inak ako zavádzajúce nie je možné hodnotiť tvrdenie, že v okolí Dobšinej je dostatok možností umiestniť vysielač v primeranej vzdialenosti od ľudských obydlí. Tu treba uviesť, že pri budovaní každej základňovej stanice je nutné vždy rešpektovať okrem záujmov ľudí o poskytovanie služieb , členitosti terénu tiež fyzikálne zákonitosti šírenia signálov.“ Celé stanovisko si prečítate TU .

 

Poslanci sa napokon po búrlivej diskusií zhodli na tom, že mesto Dobšiná do tohto procesu už nijako zasahovať nemôže, no zhodne tvrdili, že obyvatelia neboli zo strany Telekomu adekvátne informovaní o zámere výstavby vysielača siete 3G. Na sociálnych sieťach, ale aj v uliciach mesta sme spozorovali viac prevažujúcich negatívnych vnímaní výstavby vysielača.  O škodlivosti elektromagnetického žiarenia sú mnohé štúdie, z čoho jedna hovorí, že ľudia žijúci 50 až 300 metrov v okruhu antén sú v zóne vysokej radiácie a sú náchylnejší reagovať na škodlivé účinky elektromagnetického žiarenia, čo sa môže prejavovať narúšaním spánku, závratmi, depresiou, poruchami zraku a vo vážnych prípadoch zaznamenaním zvýšeného počtu onkologických ochorení.  Aj napriek možným rizikám a snahe časti obyvateľov Dobšinej tejto stavbe zabrániť je viac než isté, že vysielač bude čo nevidieť v plnej prevádzke.

 

Foto: Dobšinský klebetník, Facebook , Zuzana Ferenčíková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »