Aktuality

Modernizácia kamerového systému v Dobšinej

 

V roku 2007 bol v meste Dobšiná spustený projekt kamerového systému, ktorý odvtedy pomáha dohliadať na verejný poriadok. Systém v súčasnej dobe predstavuje 6 funkčných kamier rozmiestnených strategicky na najfrekventovanejších miestach. Kamery páchateľov ľahko nasnímajú a polícia ich bez problémov môže v krátkej dobe vypátrať, čo pôsobí aj preventívne v predchádzaní trestnej činnosti. V roku 2016 bola podaná žiadosť na rozšírenie a modernizáciu existujúceho kamerového systému v Dobšinej. V decembri 2016 bol projekt podporený Radou vlády SR pre prevenciu kriminality a mestu bola schválená dotácia na modernizáciu kamerového systému vo výške 10 000 eur na realizáciu projektu.

Oslovili sme náčelníka Mestskej polície mesta Dobšiná, Michala Gergoša, ktorý nám priblížil detaily. „Žiadosť, ktorá bola podaná, je zameraná najmä na modernizáciu kamerového systému, ktorý spočíva v prechode zo starého analógového štandardu na digitálny s možnosťou využitia dnes moderných IP kamier. V druhej fáze projektu sa rátalo s rozšírením kamerového systému o ďalšie 4 IP kamery a to v lokalitách poniže zariadenia Turzák, na spojnici Novej a Záhradnej ulice, na sídlisku Rozkvet pri viacúčelovom ihrisku a štvrtá by mala nájsť svoje miesto na zastávke SAD poniže Námestia baníkov.“

Mestu Dobšiná však nebola schválená dotácia v plne požadovanej výške a schválených 10 000 eur predstavuje 80% z celkového nákladu na realizáciu rozšírenia poriadkového kamerového systému. Celková výška nákladov na projekte by mala predstavovať 12 500 eur. Na základe uznesenia Mesto Dobšiná predložilo čestné prehlásenie, že je schopné naplniť ciele projektu v súlade s výškou schválenej dotácie. V stanovenej lehote bolo potrebné upraviť rozpočet projektu vzhľadom na výšku dotácie a taktiež časový harmonogram realizácie, ktorý je naplánovaný od mesiaca apríl do mesiaca november 2017.

„Zmenami v rozpočte projektu nebude možné realizovať plánované zámery v plnom rozsahu. Zameriame sa najprv na modernizáciu existujúceho kamerového systému s prechodom na digitálnu normu a v ďalšej fáze plánujeme rozšírenie systému o dve IP kamery podľa finančných prostriedkov.“ Zhodnotil v závere náčelník Michal Gergoš.  V Dobšinej tak zakrátko budú na verejný poriadok dohliadať kamery v digitálom štandarde, čo by malo prispieť k lepšej kvalite záznamov a tým aj k lepšej identifikácii potencionálnych páchateľov, pričom sa počet kamier v uliciach zakrátko zvýši na osem.

Text & foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »