Mnohí Dobšinčania hazardujú počas leta so svojim zdravím

Obyvatelia mesta Dobšiná sú najmä v letných mesiacoch svedkami hazardu so zdravím. Deje sa to bežne, či už v uliciach mesta, kde sa v miestnom potoku ovlažujú deti a neraz aj dospelí, no rovnako tiež využívaným miestom na kúpanie je blízka príroda, najmä Ramža. Tam v potoku tesne pod prevádzkou družstva každodenne vidieť kúpať sa množstvo ľudí, najmä detí, ako to vidno na našom zábere.  Na oddelení epidemiológie a hygieny detí a mládeže RÚVZ so sídlom v Rožňave sme sa dozvedeli, že medzi riziká kúpania sa v nevyhovujúcej vode a na umelých kúpaliskách patria baktérie a vírusy, ďalej sú to mikroskopické huby, plesne a kvasinky, ktoré vyvolávajú dermatitídy, urologické a gynekologické infekcie. Zdravotníci v tomto smere varujú obyvateľov a jedným dychom dodávajú, že premnoženie améb v takýchto vodách spôsobuje tiež ochorenie črevného traktu, ale aj zápaly mozgu, mozgových blán a zvýšený výskyt legionel vyvoláva legionelózu (forma ťažkého zápalu pľúc).  Na voľných vodných plochách môže ohrozovať kúpajúcich sa aj leptospiróza, ktorú prenášajú najmä hlodavce.

Ako pre náš portál povedal Mgr. Jozef Varga, vedúci oddelenia epidemiológie a hygieny detí a mládeže RÚVZ v Rožňave: „U ľudí sa môžu kúpaním v znečistenej vode spôsobiť rôzne alergické reakcie, podráždenie, kožné výsevy, ktoré môžu spôsobiť aj vážne ochorenia. Hlavne u detí, ktoré sa kúpu v znečistených vodách a vodu náhodne prehltnú môže vzniknúť celé spektrum ochorení. Pokiaľ kontaminovanú vodu prehltneme, otvárame tým cestu rôznym mikroorganizom. Od rôznych črevných patogénov, ktoré spôsobia bolesť brucha, hnačky a tráviace problémy, to môže byť napríklad aj vírus hepatitídy typu A, ktorým keď sa človek nakazí vzniká u neho závažné ochorenie pečene s následnou hospitalizáciou. V znečistenej vode môžu vznikať zápalové ochorenia spojiviek, rizikovým faktorom sú aj poranenia, ktoré sa môžu infikovať.“

Kúpanie sa vo vode, ktorá nie je kontrolovaná, nesie so sebou mnoho rizík. Nekontrolované toky a jazerá môžu byť znečistené chemicky, ako aj mikrobiologicky buď prirodzene, alebo činnosťou človeka, kde ako v našom prípade do toku dobšinského potoka sa dostávajú práve činnosťou ľudí možné látky ohrozujúce zdravie. Ako primárnu prevenciu ohrozenia vlastného zdravia ale aj zavlečenia a prenášania rôznych infekčných ochorení neodporúča Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rožňave kúpanie sa v rôznych znečistených, prípadne nekontrolovaných tokoch, rybníkoch, či jazerách.

„Kúpanie odporúčame na kontrolovaných kúpaliskách, ktoré sú verejnosti prístupné celoročne, alebo počas kúpacej sezóny. Na týchto kúpaliskách je prevádzkovateľ povinný dodržiavať požiadavky zákona na kvalitu vody na kúpanie a je kontrolovaný príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Pred návštevou kúpaliska sa informujte o jeho aktuálnom stave napríklad na internetovej stránke: http://vodanakupanie.sazp.sk/, alebo na stránkach Regionálnych úradov verejného zdravotníctva, kde sa každý týždeň aktualizuje kvalita vody na kúpanie.“ Dodal v závere Mgr. Jozef Varga. V Dobšinej je tiež veľa obydlí odpojených od pitnej vody, najmä z dôvodu neplatičstva a títo obyvatelia dovozom vody z miestnych tokov a často jej priamou konzumáciou ohrozujú svoje zdravie každodenne.

Text & foto: Juraj Karika, predseda SČK Dobšiná