Kultúra

Miss Valentínka v CVČ Dobšiná

 

Sviatok svätého Valentína sa v posledných rokoch rozmohol po celej krajine. Oficiálne prieskumy naznačujú, že najviac priaznivcov má na východnom Slovensku. Pred Valentínom predajcovia pravidelne ohlasujú zvýšený dopyt po víne, bomboniérach, či suveníroch v tvare srdca. Sviatok zamilovaných neobchádza ani Dobšinú, kde miestne Centrum voľného času, detí a mládeže, usporiadalo pre tých najmenších príjemné posedenie s množstvom zábavy a súťaží. Miss Valentínka – tak znel názov podujatia o ktorom nám bližšie povedala Mgr. Lucia Ďuránová, zamestnankyňa CVČ Dobšiná, s ktorou sme sa dnes stretli.

„Vo štvrtok  12. februára sa v centre voľného času konala Miss Valentínka, na ktorej sa zúčastnilo 22 dievčat. Pre deti boli pripravené súťaže ako skladanie slov naopak, navliekanie korálok, súboj o lano, kvietky – tanečná súťaž, súboj lyžíc. Na záver sme vyhlásili tri naj Valentínky v tomto poradí: 1. Laura Kráľovičová, 2. Lianka Frankovičová, 3. Alexandra Elexová. Súťaž o naj valentínsky outfit: Sára Šoltésová, Natália Lefllerová. Naj valentínsky účes mali: Tamara Elexová. Na záver sme losovali tombolu, v ktorej dievčatá vyhrali ručne vyrábané náušnice.“ Dokončila pre náš portál Mgr. Ďuránová.

Svätý Valentín bol predovšetkým rímskym kňazom a lekárom. No je opradený mnohými legendami, pričom jedna z nich hovorí, že ho uväznili preto, lebo liečil uväznených kresťanov, ďalšia zas, že dôvodom jeho odsúdenia bolo tajné sobášenie mladých párov aj napriek zákazu cisára, za čo bol 14. februára 269 sťatý. Pred svojou popravou však vraj Valentín stihol prinavrátiť zrak a sluch dcére žalárnika, no podľa novšej legendy sa kňaz a dievča do seba zamilovali. Hovorí sa, že poslal deve pred smrťou lístok s nápisom „Od Tvojho Valentína“. Sviatok sv. Valentína sa začal oficiálne sláviť v katolíckej cirkvi 14. februára roku 496 a zaviedol ho pápež Gelasius I a teda nemožno ho historicky spájať s americkou komerčnejšou verziou jeho podoby. Tento sviatok má však aj pohanské pozadie, keďže trochu účelovo nahradil pohanské sviatky luperkálií, či sviatok bohyne plodnosti, Juno.

Foto poskytlo: CVČ Dobšiná

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »