Mestské lesy otvorili dvere verejnosti

Dnes 18. apríla sa v priestoroch mestských lesov Dobšiná spol. s.r.o. uskutočnil deň otvorených dverí. V tento deň sa mohla široká verejnosť oboznámiť s chodom tejto najväčšej spoločnosti. Na dni otvorených dverí sme nechýbali ani my. Po príchode do hlavnej budovy nás privítal Ing. Stanislav Prokop, ktorý nás zaviedol k pani konateľke.

Konateľka Mestských lesov, Ing. Vlasta Ruppová nás uvítala vo svojej kancelárií a previedla nás celou budovou, kde nám detailne vysvetlila prácu jednotlivých úsekov a zamestnancov. Priestory prevádzky si môžete pozrieť aj v našej veľkej fotogalérií. V našom rozhovore sa zmienila aj o poslaní tohto výnimočného dňa.

„Deň otvorených dverí robíme jednak preto, lebo apríl je mesiacom lesov a naša spoločnosť oslavuje tento rok dvadsať rokov obhospodarovania mestských lesov. Chceme aj týmto spôsobom zvýšiť informovanosť a záujem občanov o tom, čo obnáša starostlivosť jednak o les, ktorý je právom nazývaný našim zeleným zlatom, ale aj o našom hospodárení a celom fungovaní spoločnosti. Pri tejto príležitosti budeme aj naďalej organizovať rôzne besedy súťaže a stretnutia občanov a organizácií v meste“. Vyjadrila sa pre náš portál a pokračovala.

„Mestské lesy sú spoločnosťou so 100% účasťou mesta Dobšiná. Ako je zrejmé táto spoločnosť preto patrí predovšetkým občanom a majú právo pýtať sa či overiť si mnohé informácie, ktoré ich zaujímajú  priamo u nás. Nejedná sa iba o tento deň, ale občania sú u nás kedykoľvek vítaní.“ Podotkla Ing. Ruppová a priblížila nám informácie o chode spoločnosti a jej spravovanej merite.

Ako sme sa dozvedeli Ing. Vlasta Ruppová pracuje v profesiách spojených s lesom už skoro tridsať rokov. Začínala aj na najnižších pozíciách, kde sama uvádza, že dobre pozná každý z úsekov lesnej činnosti a jej hlavným krédom je čestnosť. „Naši zamestnanci nezarábajú zle, v porovnaní s ostanými v celoslovenskom merítku dokonca nadštandardne. Svoje ohodnotenia si zaslúžia, ale nič naviac.  Som za to, aby každý z našich zamestnancov jednal čestne. V našej spoločnosti majú príležitosť zamestnať sa aj mladí ľudia. V roku 2011 poskytla naša spoločnosť prácu pre cca 156 ľudí a z toho v pracovnom vzťahu 19 osôb a v obchodnoprávnom 137 osôb.“

Vedenie Mestských lesov pozostáva z valného zhromaždenia a spoločnosť je zastupovaná primátorom mesta Karolom Horníkom (SMER-SD). Ďalším orgánom je dozorná rada, ktorú tvoria traja členovia Zoltán Kubányi, Ladislav Dudra a mestský poslanec Milan Demko (KSS). Celková výmera lesných pozemkov v užívaní tejto spoločnosti činí skoro 6597 hektárov a z toho je vo vlastníctve mesta až 5788 ha.

„Po vymenovaní do funkcie konateľa som zriadila aj fond pre naše lesy. Môže prísť v budúcnosti k tomu, že zisky a ťažobná činnosť sa znížia a preto tento fond bude záchranným. Je mi tiež ľúto aj smrekov, ktoré momentálne ťažíme, ale je to nutnosť. Sú po kalamite a iná možnosť nie je. Les je ale nie len o ťažbe, ale aj o myslení na budúcnosť. Celkom bolo zalesnených 81 ha holín a vysadených spolu 248550 ks sadeníc a v našej Lesnej škôlke Hámor sme zabezpečili z tejto celkovej potreby sadeníc na zalesňovanie 96%. Fond, ktorý som spomínala bude slúžiť aj na obnovu lesa. To robíme stále, lebo chceme naše lesné bohatstvo zanechať aj pre ďalšie generácie.“ Uviedla Ing. Ruppová na záver nášho rozhovoru.

Ďalej sme sa v spoločnosti Ing. Prokopa a konateľky Mestských lesov Ing. Vlastou Ruppovou presunuli na expedičný sklad Niže mesta. Ako nám bolo ozrejmené takmer výlučnú časť tržieb predstavuje práve predaj dreva, ktorý tvorí takmer 93% z celkových príjmov pri priemernom speňažení na 1m3 vo výške 52,20 eura. Spoločnosť počas roku 2011 odbytovala 55711 metrov kubických drevenej hmoty, z toho 53300 metrov kubických ihličnatej a 2411 metrov kubických listnatej. Mestským pílam sa dodalo 93% celkovej predanej drevnej hmoty ihličnatých piliarskych výrezov. Z celkového množstva dreva 2% tvoril malopredaj palivového dreva pre občanov Dobšinej a 16% sa vyviezlo prostredníctvom obchodnej spoločnosti Zolka, v ktorej majú Mestské lesy významný obchodný podiel. Vo finančnom vyjadrení bol rok 2011 vraj najlepším rokom v histórií Mestských lesov Dobšiná. Z expedičného skladu spoločnosti mestské lesy si môžete pozrieť aj krátke video o kvalitatívnom triedení drevnej hmoty s pracovníkom expedície.

Foto & video: Redakcia MD

{gallery}foto_organizacie/mestske_lesy{/gallery}