Krimi

Mestská polícia radila ako nenaletieť

Prevencia je asi najlepším prostriedkom, nie len na ochranu pred chorobami, ale dnes už aj tak rozšírenou záležitosťou akou je trestná činnosť. Dnes, 28. novembra  si svoje o tom vypočuli dôchodcovia z Dobšinej v priestoroch klubu dôchodcov. O rôznych nástrahách, ktoré môžu číhať, nie len na starších ľudí im prišiel porozprávať náčelník Mestskej polície, Michal Gergoš. Náčelník začal besedu presne o 14.-nástej hodine, kde našim dôchodcom príkladmi zo života a jeho aktívnej praxe ozrejmil prípady možného využitia dôverčivosti.

„Idú sviatky a najmä dôchodcovia by si mali dávať pozor. Žiaľ musím povedať, že je taký svet, že ľudia dosť hľadajú spôsoby, ako toho druhého využiť a využiť tak dôverčivosť. Taktiež je strašne veľa falošných plynárov, elektrikárov, alebo tých, ktorí sa odvolávajú na poskytované služby, pričom sa vydávajú za zástupcov, či zamestnancov týchto firiem. Väčšinou plynárne, vodárne, alebo energetika nechodí takýmto spôsobom po domoch a komunikujú zväčša písomnou formou, prípadne telefonicky, kde zákazníkovi všetko vysvetlia a dohodnú svoju návštevu.“ Priblížil Michal Gergoš, kde vyzdvihol najmä to, že ľudia, ktorí daný postup nedodržia, určite nie sú  dôveryhodní.

„Aj u nás sme tu mali skupinu, ktorá ponúkala lacnejšiu elektrinu. Chodili z domu do domu a ľudia nám to okamžite dali vedieť. No veľa ľudí už zmluvy podpísalo a následne po týždni sa prišli pýtať ako môžu zrušiť tieto zmluvy, lebo sú nevýhodné. Vždy si preto treba premyslieť čo človek podpisuje a to najmä vtedy, ak je to doma a predajca dáva najavo, že sa ponáhľa. Treba si uvedomiť to, že ak sa on ponáhľa je jedno, pretože on chce od vás za poskytovanú službu peniaze a tiež on prišiel za vami, tak si vezmite dostatočný čas na premyslenie.“ Mnohí predajcovia volia podomový kontakt so zákazníkom, kde v domácom prostredí navodzujú klientom pocit bezpečia, no nie každá ponuka musí byť výhodná.

„Naše mesto je malé, kde sa ľudia poznajú. Na dedinách funguje, že sused stráži suseda. To sú najlepší policajti akí môžu byť (smiech). Niekedy to tak fungovalo a aj súdržnosť ľudí bola väčšia. Dnes je situácia iná, ľudia sa nechcú do ničoho miešať a nik sa o to nestará, prípadne je mu to jedno. Aj tak v našom malom meste každý vie o každom, ale kiežby to bolo v takom smere, aby sme si navzájom dali pozor  na zdravie, aj majetok.“ Povedal na záver náčelník Mestskej polície, kde z jeho slov jasne vyplýva, aby si všetci ľudia viac všímali svoje okolie a boli obozretní a vyvarovali sa tak podvodníkom či nekalým praktikám. V predvianočnom čase treba byť obzvlášť opatrný aj pri nákupoch, lebo neraz sa stáva, že v preplnených obchodoch miznú peňaženky a cennosti, ale aj že predajca sa „pomýli“ a vydá zákazníkovi oveľa menej.

Foto & video: Redakcia MD

{gallery}foto_organizacie/dochodci_policia{/gallery}