Mestská polícia: Je potrebné, aby nás občania priamo kontaktovali

Mestská polícia v Dobšinej chráni majetok občanov a zabezpečuje verejný poriadok v našom meste. Jej príslušníci sa stretávajú s rôznymi, neraz aj kurióznymi prípadmi, no naďalej podľa vyjadrenia jej zástupcov vedú v Dobšinej krádeže a porušovanie nariadení na úseku verejného poriadku. S modernou dobou a využívaním internetu sa mnohí občania mylne spoliehajú na ohlasovanie prípadov dokonca aj prostredníctvom sociálnych sietí, uverejnením fotografií, či textov v rôznych skupinách. Oslovili sme náčelníka Mestskej polície v Dobšinej, Michala Gergoša, ktorý nám vysvetlil ako postupovať v najčastejších prípadoch.

„Treba rozlišovať typ oznámenia. Ak sa jedná o oznámenie na úseku občianskeho spolunažívania, a v prípadoch kde sa môže začať konanie len na návrh, tam je nutné osobné oznámenie. Musia byť známe údaje poškodeného, alebo oznamovateľa, inak z našej pozície nemôžeme zákonne konať. Týka sa to napríklad aj v prípade poškodenia veci a krádeží, či fyzických, alebo verbálnych napadnutí, jediná výnimka, kedy je možné oznámenie v týchto prípadoch podať inou osobnou, je jeho zákonným zástupcom. Iný je postup pri poškodeniach verejného záujmu, kde patria priestupky na úseku verejného poriadku. Spadajú tu rušenia nočného kľudu, budenie verejného pohoršenia, poriadok na verejných priestranstvách, ochrana životného prostredia, alebo dodržiavanie VZN mesta. Tam môže podať oznámenie ktokoľvek a my to preveríme.“ O verejný poriadok sa momentálne v meste Dobšiná stará 9 príslušníkov Mestskej polície, 6 členov Rómskej občianskej hliadky a na život v uliciach mesta dohliada šesť kamier.

Mestskí policajti sa však stretávajú aj s tým, že oznamovatelia sa spoliehajú na zverejnenia svojich podaní prostredníctvom sociálnych sietí, alebo prostredníctvom tretej osoby „Nesledujeme žiadne internetové skupiny, či portály, preto apelujem na občanov mesta, aby sa zakaždým obrátili priamo na nás osobne, prípadne na telefónnom čísle 058/7941700. Snaha občana o priamu komunikáciu a jeho rýchlosť sa zúročia tým, že vo veci vieme konať okamžite, prichytíme páchateľa priamo na mieste, zabránime prípadnému opakovaniu a nebude sa čakať kým niekto bude reagovať na internete. Ak občanovi skutočne záleží na tom, aby sa jeho podanie riešilo rýchlo, je potrebné, aby vec okamžite nahlásil a my ju budeme riešiť. V prípadoch ak vo veci nie sme oprávnení konať, alebo spadá do kompetencie iného, postúpime mu danú vec na riešenie.“ vyzýva občanov aj prostredníctvom Dobšinských novín náčelník Mestskej polície v Dobšinej, Michal Gergoš a jedným dychom dodáva, že práve občan a jeho spätná väzba sú pre mestskú políciu nenahraditeľné.

Pondelok – Štvrtok 08:00 – 00:00
Piatok – Nedeľa Nepretržitá služba