Kultúra

Mestská polícia deťom materských škôl v Dobšinej

Mestská polícia Dobšiná pripravila vo štvrtok dňa 4.6.2016 z príležitosti Medzinárodného dňa detí a v rámci pokračujúcich aktivít v oblasti prevencie kriminality „Cestou prevencie k zníženiu kriminality“ dopoludnie pre detí z Materskej školy. Akcia sa uskutočnila v spolupráci a v priestoroch CVČ v Dobšinej a bola zameraná na oblasť predchádzania úrazom detí na cestách, naučiť ich správať sa a pohybovať sa v premávke na komunikácií.

Po privítaní   si deti na úvod pozreli prácu psovoda so služobným psom, poslušnosť psa, cviky na mieste a najviac ich zaujala ukážka zadržania páchateľa na úteku. Potom sa už venovali disciplínam, ktoré boli pripravené. Preukázali svoje schopnosti v jazde zručnosti na kolobežke pomedzi kužele a vyskúšali si svoju mušku v hode na cieľ loptičkou . V ďalšej disciplíne museli už preukázať svoje znalosti v rozoznávaní farebných kruhov, kde určený farebný terč museli trafiť vodnou pištoľou. Nakoniec v poslednej disciplíne preukázali svoje vedomosti v oblasti dopravy a to rozpoznávaní dopravných značiek.

Policajt deťom vysvetlil na prítomných prenosných značkách, význam jednotlivých značiek s ktorými sa stretávajú na ulici. Na záver sme si, v tieni pod prístreškom, porozprávali ako sa má pohybovať po uliciach v meste a ako sa majú využívať zastavovacie terčíky pri prechode cez cestu. V neposlednej miere sme kládli dôraz na dôležitú skutočnosť „vidieť a byť videný“ a využívať počas prechádzok reflexné vesty. Preto, pre bezpečný návrat do škôlky, pani učiteľky dostali zastavovacie terče a deti, ktoré boli v tvare na začiatku a na konci, dostali reflexné vesty.

Takto sme strávili s deťmi v príjemnom prostredí CVČ slnečné, zábavné ale aj poučné dopoludnie. Nezabudli sme ani na pitný režim pre deti. Na záver sme všetky detí za účasť v jednotlivých disciplínach odmenili sladkosťami. Poďakovanie patrí primátorovi za poskytnuté sladkosti, dievčatám z CVČ za pomoc a priestory, mojím spolupracovníkom za prípravu, pani riaditeľke a učiteľkám a všetkým deťom MŠ, ktoré vydržali v tento horúci letný deň.

Michal Gergoš, foto: MsP Dobšiná