Kultúra

Mestská knižnica usporiadala detský čitateľský maratón

Projekt s názvom „Čítajme si“ vznikol pred 8 rokmi s cieľom pritiahnuť k čítaniu viac detí a zároveň poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa. Maratón v čítaní sa realizuje na viacerých miestach na Slovensku. Číta sa od 9.00 hod. do 15.00 hod. bez prestávky. Mestská knižnica sa  k čítaniu prihlásila po tretíkrát.  Oslovili sme školy, aby sa s deťmi zúčastnili tohto maratónu čítania. Akcia sa konala v priestoroch knižnice dňa: 2.6. 2016. Čítali deti zo ZŠ E. Ruffínyiho a deti zo Spojenej školy Nová 803. Bez prestávky sa čítali  knihy podľa stanovených pravidiel a to:  jedna strana jedným žiakom.

Tak sa čítanie posúvalo počas celého šesťhodinového maratónu od žiaka k žiakovi. Všetky čítajúce deti boli odmenené záložkou do kníh od  Linky detskej istoty- organizátora projektu a sladkou odmenou od primátora mesta Dobšiná, Jána Slováka. Chcem sa poďakovať všetkým zúčastneným, ktorých bolo v tomto roku 173, a tento počet bude zarátaný k prekonaniu rekordu v čítaní detí. V roku 2015 bolo celkovo 38 383 čítajúcich.  Potešilo nás, že tohto roku bolo najviac detí, ktoré čítali u nás v knižnici. Akcia bola zaujímavá, pútavá a prispela k záujmu detí o čítanie. Tešíme sa, že aj o rok sa stretneme a to ešte vo väčšom počte čítajúcich.

Štefánia Heutschyová, Mestská knižnica Dobšiná, foto: Red. –JK-