Aktuality

Mesto chce riešiť chabú prezentáciu na weboch

 

Oblastná organizácia cestovného ruchu Slovenský raj so sídlom v Stratenej, ktorej členom je aj mesto Dobšiná, v minulosti vydala tlačovú správu, kde uviedla svoje ciele pre znouoživenie turizmu v našom regióne a poskytovaním služieb, na vysokej úrovni. Ako sa uvádzalo v správe, členovia chcú do spoločného projektu investovať tisíce eur. Jednak už do rozšírenej ponuky zimných športov, ale takisto štandardizácie ubytovacích a stravovacích služieb či sprísnenia kontroly platieb dane z ubytovania. „Veríme, že spojením síl samospráv a podnikateľského sektora dokážeme vytvoriť ideálne podmienky pre všetkých, ktorí chcú stráviť dovolenku v raji. Dlžíme to unikátnej prírode tohto regiónu“ uviedla predsedníčka  predstavenstva OOCR Slovenský raj Mgr. Erika Oravcová.

 

V správe bola pripojená aj informácia o novozriadenom webe, ktorý by mal napomôcť k propagácií projektu. Ako uviedli, prostredníctvom spoločnej webovej stránky a jednotnej vizuálnej komunikácie chcú na Slovenský raj nalákať predovšetkým najbližších susedov z Maďarska, Čiech a Poľska, samozrejme, nevynímajúc domácu klientelu. Jedná sa o stránku www.slovenskyraj.eu , no pri pohľade na ňu zamrzol aj jej návštevník, ktorý verejne v skupine Dobšinský klebetník s pripojeným odkazom na web uviedol:

 

„Toto je projekt, ktorý má vytrhnúť náš cestovný ruch a dostať ho na najvyššie miesta, až do nebies. Chce sa mi plakať , cítim bezmocnosť… Toto všetko nás ale dobehne, všetky tieto akože projekty, na ktoré nám musí prispieť únia, lebo sú maximálne neefektívne a ani si na seba nedokážu zarobiť. Je to celé na hlavu postavené. Hanbím sa, nikomu ten web radšej ani neukazujte, lebo sa nám budú smiať tak, že to bude počuť až do toho Bruselu.“ Dokončil zhrozený návštevník webu, ktorý zistil, že stránka neobsahuje žiadne, prípadne strohé informácie a linky na mestá a obce, z čoho sa ani tá Dobšinská nemá čím pýšiť.

 

Na včerajšom mestskom zastupiteľstve sme o stave webu www.slovenskyraj.sk ako aj oficiálnej stránky mesta Dobšiná www.dobsina.sk informovali mestské zastupiteľstvo a pýtali sme sa na možnosti ich zlepšenia, prípadne zapojenia verejnosti. Ohľadom stánky OOCR nám poskytol vyjadrenie prednosta Stanislav Holienčík. „ Celá stránka sa pripravuje a je v rámci projektu, ktorý získala obec Stratená. Pripravuje sa aj s logom aj so značkou – všetko je vo výstavbe. Čiže ona bude aj v rámci časového harmonogramu urobená, len voči Švajčiarskemu programu, ako aj európskym fondom existuje verejné obstarávanie.“Povedal prednosta Holienčík, no keď sa prítomní dozvedeli, že na danej stránke žiadna informácia o výstavbe webu nie je, zavládol zreteľný šum.

 

Mestské zastupiteľstvo sme informovali aj o tom, že jednou z položiek menu tejto stránky sú aj linky na obce a mestá zapojených v projekte. Medzi nimi nájdeme aj Dobšinú. Ak si ktokoľvek prekliká ďalšie weby zúčastnených obcí a miest v projekte, súčasná stránka Dobšinej sa jednoznačne umiestni na spodných priečkach. S týmto tvrdením súhlasila aj väčšina mestských poslancov a prítomná verejnosť. V závere sa k stránke mesta vyjadril primátor Karol Horník (Smer-SD). „Nech si to zoberie na starosť komisia kultúry, nech prídu s termínom a návrhom a ideme do toho. Dá sa to riešiť tak, že nám to bude spravovať nejaká profesionálna firma, za balík peňazí. Druhá možnosť je, že tá sieť sa rozširuje a starostlivosť musí byť každodenná o tú sieť, tak mali by sme uvažovať o zamestnaní jedného profesionála, ktorý sa bude starať o všetky inštitúcie, ktoré patria pod mesto.“ Zhodnotil primátor a celé video z našich otázok si môžete pozrieť pod príspevkom.

 

Je nesporné, že Dobšiná potrebuje kvalitnú prezentáciu, ktorú dnešný internet ponúka. Investícia do tejto formy propagácie je pritom neraz v dlhodobejšom období oveľa lacnejšou a efektívnejšou záležitosťou, ako spoliehanie sa len na tradičné, papierové vydania, do ktorých sa ani zďaleka nevtesná také množstvo informácií ako v prípade internetovej prezentácie. Momentálne mestskú stránku spravuje Zvolenská Webygroup, ktorá mestu ponúkla možnosť aktualizácie stránky. Či mesto ich ponuku využije je otázne, ale na trhu pôsobí veľké množstvo spoločností, ktoré spĺňajú požiadavky na tvorbu, či úpravu webstránok pre obce a mestá.  V budúcnosti teda uvidíme, ako sa bude vyvíjať oficiálny web mesta Dobšiná, ale aj OOCR, ktorá má za úlohu zvýšiť záujem turistov o náš región. Snáď raz obe tieto webstránky budú dôstojne reprezentovať mesto, či región a nezastanú na tejto chabej úrovni.

 

AKTUALIZÁCIA: Obec Stratená poskytla aj verejné vyjadrenie, ktoré vám prinášame: Pri uvádzaní linkov a informácii o projekte zmienenom v priloženom PDF súbore došlo k nesprávnemu použitiu informácii na stránke, ktorá je vlastníctvom Združenia Mikroregión Slovenský raj sever, ako jedného z členov (s právom jedného hlasu) novozaloženej Oblastnej organizácie cestovného ruchu Slovensky raj. Združenie nesprávne a bez vedomia konečného prijímateľa projektu, obce Stratená, interpretovalo informácie, o čom sme sa dozvedeli až od vás. Obec Stratená ako konečný prijímateľ grantu zo Švajčiarskeho finančného mechanizmu sa dištancuje od akejkoľvek zodpovednosti a prepojenosti s touto webovou stránkou. V súčasnosti je v prestavbe stránka obce a neskôr dôjde k vytvoreniu novej stránky Oblastnej organizácie cestovného ruchu. Oceníme nápady, podnety, podporu, ale hlavne priamu komunikáciu a je smutne, že sme sa o nesprávnom výklade a použití mena obce a získaného grantu, uvádzaní mylných informácii, dozvedeli náhodne.“

 

REAKCIA REDAKCIE MD: Je smutné predovšetkým to, že k takémuto omylu došlo a v prvom rade tiež preto, že sme sa konkrétne pýtali na minulom zastupiteľstve ohľadom tohto webu v spojení s OOCR Slovenský raj a kompetentní nám odpovedali  (čo je možné vidieť aj na videu – prednosta MsÚ Holienčík), že je to daná stránka, ale že je iba vo výstavbe. Týmto pádom nijako nevyvrátili túto informáciu a preto došlo k omylu, tiež aj poskytnutím mylnej tlačovej správy. Keby nám bola podaná informácia o tom, že tento web nemá nič spoločné s projektom bolo by to iné. Celkovo tak súhrou chýb v tlačovej správe, ale aj nevyvrátením informácií došlo k chybe, od ktorej sa ale musíme dištancovať , pretože všetky prinesené informáciie, pochádzali od dôveryhodných a zainteresovaných zdrojov (ktoré by mali dbať na presnosť), ale žiaľ v tomto prípade tomu tak nebolo.“

{youtube} qkMVhuWt1Ww {/youtube}

 

Ilustračné foto & video: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »