Kultúra

Mesiac úcty k starším sme si pripomenuli aj v Dobšinej

Tak ako príroda prechádza rôznymi etapami života, tak aj ľudský  život sa začína bezstarostným detstvom, kedy si ešte neuvedomujeme problémy a úskalia života. Ďalej je tu zrelý vek, kedy sme na vrchole svojich síl, zakladáme si rodiny, venujeme sa deťom , práci a rôznym záľubám. Riešime rôzne životné problémy. A nakoniec je tu tretia etapa nášho života a to je staroba. Prichádza nenápadne a pomaly. Nedá sa jej vyhnúť. Neznamená to však koniec života. Mnohí seniori sa v dôsledku rôznych bolestí prestanú hýbať a tým aj obmedzia kontakty s okolím. Vyvoláva to u nich depresie a smútok. Staroba sa však dá prežiť aj inak.  O tom svedčia rôzne aktivity našich seniorov v oblasti športu, kultúry a vzdelávania. Venujú sa športu, zúčastňujú sa rôznych športových hier a súťažení, venujú sa turistike, poznávajú rôzne zákutia našej vlasti. V oblasti kultúry sú to podujatia, kde sa prezentujú vystúpeniami v prednese básní, hovoreného slova, humorných vystúpení, ako aj v speve. Navštevujú kurzy ručných prác, práce s počítačom a pracujú s internetom. Mnohí navštevujú univerzitu tretieho veku.

Pomaly a nenápadne je tu aj jeseň. Jeseň je nádherným ročným obdobím, prichádza po teplých slnečných dňoch, ktoré dôchodcovia tak milujú. Prichádza  aj mesiac október, označovaný ako Mesiac úcty k starším.  Ako každý rok, jednota dôchodcov pripravila pre svojich členov slávnostnú členskú schôdzu. V programe nás pozdravili deti z detského folklórneho súboru Gemerčatá a ženský spevácky súbor, ktorý založili členky jednoty dôchodcov  Slovenska.

Pozdravili nás predstavitelia mesta a mestských lesov, ktorí toto podujatie sponzorovali. Patrí im za to úprimné poďakovanie. V tento slávnostný deň však nezabúdame ani na členov, ktorí už nie sú medzi nami i na tých , ktorí pre vysoký vek a rôzne zdravotné problémy nemôžu chodiť medzi nás. Zároveň sme zablahoželali členom, ktorí počas kalendárneho roka oslávili svoje významné životné jubileum. Všetkým seniorom sme popriali zdravie, šťastie, nech ešte dlho rozdávajú teplo, pokoj, lásku a múdrosť svojim blízkym.

Anna Novotná, predsedníčka ZO JDS v Dobšinej, foto: AM