Kultúra

Medzinárodný deň Rómov si pripomenuli v Komunitnom centre mesta Dobšiná

8. apríl je Medzinárodný deň Rómov kedy sa oslavuje rómska kultúra a rómske tradície najväčšej etnickej skupiny v Európe. Dňa 12.4.2018 popoludní si v Komunitnom centre mesta Dobšiná pripomenuli históriu a umenie Rómov a usporiadali Deň Rómov formou komunitnej aktivity. Po privítaní hostí bolo predstavené Komunitné centrum a v krátkej prezentácii sa prítomní oboznámili s aktivitami Komunitného centra za uplynulé obdobie. Mgr. Vierka Bubenčíková, učiteľka ZŠ v Dobšinej priblížila históriu a súčasnosť Rómov. Nasledoval kultúrny program, v ktorom sa vystriedali rómske tance tanečnej skupiny Šukar čajora, rómske tance mladších dievčat, básne a spev mladých rómskych dievčat. Sprievodným podujatím bola súťaž o najchutnejšie pripravenú rómsku špecialitu Gója.

Porota v zložení  PhDr. Július Rusnák , Mgr. Anna Kavková, Helena Bubenčíková a Vladimír Kotlár nemala ľahkú úlohu v určení poradia zo šiestich zapojených súťažiacich. Všetky pripravené Gója chutili výborne. Nakoniec  víťazkou súťaže o najchutnejšiu rómsku špecialitu sa stala pani Monika Kašparová, druhé miesto získala slečna Terézia Gažiová a tretie miesto obsadila pani Ľudmila Červenáková. Ocenené však boli všetky súťažiace. Pripravené pokrmy chutili nielen porote, ale aj hosťom. Kultúrny zážitok celého popoludnia umocnila skupina Stimul pod vedením Števa Kašpara a Ivana Gunára, ktorá prijala pozvanie na komunitnú aktivitu a zahrala všetkým do tanca. Účasť na podujatí bola bohatá.

Je veľmi dôležité organizovať stretnutia takéhoto typu, akým bola táto komunitná aktivita. Zvlášť v tejto dobe, keď sa v našej spoločnosti udomácnili pojmy ako xenofóbia, rasová neznášanlivosť, extrémizmus rôzneho druhu, ktoré napáchali a páchajú veľa zlého. Deň Rómov v Komunitnom centre prispel k vzájomnému zbližovaniu a k zlepšovaniu rómsko – nerómskych vzťahov v našom meste. Možno mnohí Rómovia netušia, že majú svoj medzinárodný deň a na druhej strane mnohí nerómovia majú problém so stretnutím podobného typu. Napriek tomu v tento deň sa v našom Komunitnom centre búrali bariéry a stavali mosty, ktoré privádzajú ľudí bližšie k sebe.

PhDr. Eva Mihóková, odborný garant  KC