Kultúra

Medvedí cesnak láka Dobšinčanov

 

V Dobšinej takmer nenájdeme človeka, ktorý by nepoznal Medvedí cesnak (lat. Allium Ursinum). Domáci sa naň vyberajú každoročne od apríla, do začiatku mája. V okolí Dobšinej ho nájdeme na dobre známych miestach, ktoré nie sú nijakou tajnosťou.

 

Rastie vo vlhkých miestach pod Dobšinským kopcom, pod podkovou, čo je k nemu tá pohodlnejšia cesta, pre tých, ktorí sa radi prejdú do kopca, tu je cesta od priehrady elektrárne.

 

Ani tento rok Dobšinčanov príroda aj napriek dlhej zime nesklamala a Medvedí cesnak je už tu. Ako vidno na našich záberoch vo fotogalérií, toto obdobie je azda najvhodnejšie na jeho zber. Za krátku chvíľu sa pri tomto mieste posiatym zelenou nádherou s typickou vôňou vystrieda aj niekoľko desiatok ľudí.  No čo nám ale cesnak môže slúžiť a na čo ho možno použiť? Prinášame vám aj dobrý tip na jeho spracovanie.

 

Okrem klasického kuchynského použitia a jeho zamrazovania  si môžeme pripraviť cennú tinktúru (po internete sa 0,5 dcl. predáva okolo 5 eur, koľko sme teda ušetrili ak sme si doma pripravili skoro 0,5l?).Tinktúra má široké využitie, stačí ak Medvedí cesnak nadrobno nakrájame a vložíme ho do pohára na zaváranie, či prázdnej sklenenej fľaše (do ničoho umelohmotného) a následne cesnak zalejeme alkoholom (najlepšie domáca 50% a viac, ak nie je postačí aj 40% vodka). Pohár či fľašu následne uzavrieme a necháme na slnečnom mieste 14 dní.  

 

Potom tekutinu dôkladne precedíme, prefiltrujeme a tým nám vznikne hotová tinktúra, ktorú môžeme užívať po 10 kvapiek denne preventívne, pri chorobách dávku možno zvýšiť až na 3 x 10 kvapiek denne do trochy vody.  V prvom rade tinktúra pôsobí antibakteriálne a používa sa pri infekčných ochorení tráviaceho traktu, pomáha pri chrípke, angíne, na ekzémy a kožné plesne (priame potieranie), celkových zápaloch, znižuje cholesterol, pri úprave vysokého krvného tlaku, zlepšuje stav ciev. Tinktúru uchovávame v chladničke. Užívanie tinktúry je bezpečné iba s výnimkou zriedkavej priamej potravinovej intolerancie. Medvedí cesnak poznali už starí Dobšinčania a jeho užívaním môžete predísť ochoreniam a tiež znížiť spotrebu chemicky upravených liečiv.

 {gallery}foto_kultura/medvedi_cesnak{/gallery}

Foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »