Kultúra

Meander book na tvorivých dielňach

 

V priestoroch herne Mestského kultúrneho strediska, sa konali v minulom týždni tvorivé dielne s prívlastkom výroby zaujímavých a nevšedných zápisníkov. Tvorivé dielne organizuje CVČDaM a Základá umelecká škola, pričom záujem sa niečo nové naučiť bol zo strany verejnosti už tradične veľký, keďže sa na tvorivých dielňach zišli obyvatelia od najmenších, až po seniorov. Ako nám povedala Ing. Mária Rybárová, riaditeľka CVČDaM v Dobšinej, zápisníky môžu slúžiť ako poznámkový blok, denník, album, ale aj miesto na odkladanie si malých tajomstiev.

Názov zápisníka (Meander book) vznikol z dvoch slov – Meander, čo je druh ornamentu, ktorý dostal pomenovane podľa kľukatiacej sa maloázijskej rieky prameniacej na náhornej plošine vo Frýgii a vlievajúcej sa pri Miléte do Egejského mora. Meander má viacero podôb, v základe ho tvorí pravouhlý lámaný, alebo špirálovitý ornamentálny pás a book, čo znamená denník, či zápisník.

Ako pre náš portál povedala Ing. Mária Rybárová: “Dnes sme sa naučili vytvárať krásne zápisníky, ktoré sa tvoria zaujímavou technikou skladania a prestrihovania jedného kusu papiera. Po jeho opätovnom poskladaní vznikne zápisník, ktorého dotvorenie je na vkuse a kreativite tvorcu. Už vyše roka sa stretávame na tvorivých dielňach, kde sme vyrábali šperky, tvorili aranžmány, maľovali na tričká, učili sme sa tradičné i nové techniky, vyrábali úžitkové predmety. Záujem je zo strany verejnosti veľký, čo nás veľmi teší a dúfame, že aj v budúcnosti nám obyvatelia Dobšinej zachovajú priazeň a prídu k nám stráviť príjemné kreatívne popoludnie.“

Poskytnuté foto: CVČDaM Dobšiná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »