Kultúra

Materská škola oslávila 160 rokov

Materská škola sa dotýka v útlom veku života každého človeka. Tá naša v Dobšinej práve dnes oficiálne oslávila už 160 rokov od jej založenia. Od tých dôb ňou prešlo tisíce detí, ktoré si so sebou nesú krásne spomienky na čas radovánok a poznávania. Dnes sa preto zišla široká verejnosť, terajší a bývalí zamestnanci škôlky, aby si jej výročie spolu s deťmi pripomenuli v sále Mestského kultúrneho strediska v Dobšinej. Tá bola do posledného miesta obsadená, kde obecenstvo čakalo na pestrý program. V úvode podujatia prítomných privítala riaditeľka škôlky Mária Gazdíková slovami.

„Škola od jej vzniku, počas dlhých 160 rokov prešla mnohými zmenami. Prežívala dobro, aj zlo. Dobro prežívala vtedy, keď do vtedajšej opatrovne, bolo prvýkrát zapísaných 110 detí vo veku od troch do šiestich rokov. Zlo a utrpenie zažila, keď počas druhej svetovej vojny slúžila ako vojenský lazaret. Po skončení vojny sa stala štátnou materskou školou a v roku 1967 dostala nový šat po veľkej, generálnej oprave. Následne takto slúžila deťom ďalšie desaťročia. Rok 2008 bol pre ňu nie menej dôležitý, pretože v tomto období prešla naša materská škola rozsiahlou rekonštrukciou.“

Materskú školu v Dobšinej založil 09. novembra 1853 bývalý učiteľ a riaditeľ dievčenskej školy v Dobšinej Ján Fábry (1827 – 1897). Bol doslovným priekopníkom organizovania materských škôl, pre ktoré napísal aj niekoľko učebníc a pomôcok. Z jeho života povedzme, že v roku 1857 inicioval aj založenie ľudovej a mládežníckej knižnice v Dobšinej. Pôsobil tiež ako predseda spolku Červeného kríža, Spolku gemerských učiteľov a bol aj viceprezidentom Uhorského spolku materských škôl. Za projekt materskej školy bol v roku 1873 vyznamenaný na svetovej výstave vo Viedni. Vo veku 70 rokov zomrel v Dobšinej.

Ako ďalej povedala Mária Gazdíková: „Bez vás všetkých vážení priatelia, bez vašej podpory by sme sa nezaobišli. Vám všetkým patrí naša vďaka, tiež terajším, aj bývalým zamestnancom. Všetko prispelo k tomu, že sa materská škola vyprofilovala na modernú výchovno-vzdelávaciu inštitúciu, ktorá poskytuje osobnostný rozvoj deťom a pripravuje ich na život v spoločnosti. Jej prostredie, zariadenie a množstvo pomôcok a hračiek umožňuje kvalitný pobyt v materskej škole“. Program podujatia pozostával z vystúpenia DFS Gemerčatá a pripravených piesní a tančekov malých škôlkárov, ktorí boli čertíci, aj anjelikovia. Prinášame vám fotografie a krátke video z dnešného slávnostného programu.

{gallery}foto_kultura/skolka_160{/gallery}

Foto & video: Redakcia MD