Kultúra

Mapovanie kultúrneho a historického dedičstva na ZŠ v Dobšinej

 

Každý z nás vie, že príbehy majú svoje kúzlo. Našich žiakov o tom presvedčila Knižná víla, ktorá v piatkový deň zavítala do Základnej školy Eugena Ruffinyho v Dobšinej. Knižná víla pričarovala vzácnu návštevu, aby malí knihomoli zistili, že čítanie má zvláštnu moc a je plné zážitkov.

Vydavateľka kníh a autorka projektu Slovensko – krajina plná tajomstiev Lenka Šingovská našim druhákom, štvrtákom a piatakom priblížila informácie o histórii a kultúre našich predkov. Beseda bola vedená interaktívnou formou – žiaci hádali na základe indícií zaujímavé miesta našej krajiny. Autorka im priblížila pútavé povesti z knižiek, obdivovali spolu rozprávkovo čarovné ilustrácie, ktoré ilustrovala talentovaná Zuzana Fusková. Rekvizity typické pre vybrané regióny Slovenska, o ktorých spolu hovorili umocnili zážitok z knižného stretnutia. Mladí čitatelia tak možnosť si vyskúšať goralský klobúk, či vidieť čičmianske vzory.

Žiaci druhého ročníka pod vedením pani učiteľky Plutovej vytvorili leporelo o tajuplných miestach na našom čarovnom Slovensku. Nadšené detské tváre, nekonečné otázky, spoločné fotografie a radosť zo stretnutia s autorkou sú tým najkrajším dôkazom toho, že beseda sa žiakom naozaj páčila. Verím, že čítanie kníh si upevní svoje miesto v malých detských srdiečkach.

Mgr. Marína  Krivanská

Translate »