Kultúra

Malí škôlkari oslávili jar v odkaze tradícií

Jar je tu.
Až vylezie spod zimy, žltá zeleň ozimín
jarným dychom zo zeme , zívnu lístky zelené.
Slniečko nás pozdraví,  zázraky sa začali.

Vynášanie Moreny patrí na Slovensku k dôležitým tradíciám, spájaným s oslavami konca zimy a príchodu jari .Aj my sme v našom meste pripravili spolu s deťmi MŠ v utorok 11.apríla 2017 malú ukážku vynášania Moreny. Zhotovili sme si Morenu,  ktorú sme na rozlúčku za spevu od Materskej školy na Námestie baníkov  vyniesli k potoku,  kde sme ju obradne zapálili a hodili do potoka. Na znak príchodu jari sme ozdobili zelené vetvičky,  ktoré sme doniesli pred radnicu MsÚ. Deti sa v ľudových krojoch spolu so svojimi učiteľkami predstavili krátkym kultúrnym programom. Na tejto akcii, určenej najmä deťom nechýbala folklórna hudba v hudobnom doprovode pána J. Červenáka a I. Gunára. Sme radi,  že sme mohli túto peknú starú tradíciu priblížiť naším obyvateľom. Ďakujeme všetkým,  ktorí sa v utorok zišli a pomohli nám to uskutočniť .  Riaditeľka MŠ ďakuje pánovi primátorovi J.Slovákovi za sladkú odmenu pre deti ,muzikantom J.Červenákovi , I.Gunárovi  za hudobný doprovod a p. S. Prokopovi za ozvučenie. Veríme,  že konečne príde vytúžené teplo – Jar.

Dana Gergošová,MŠ SNP, foto: Lukáš Koska