M.Neubauer: Prinesieme ekologické a najmodernejšie technológie

V minulom roku sme vám priniesli informáciu o podnikateľskom zámere, ktorý bol prezentovaný na Mestskom zastupiteľstve. Jednalo sa o projekt firmy Silicon a.s.., ktorej člen predstavenstva, Ing. Michal Neubauer, vtedy poodhalil zámer vybudovania fabriky na spracovanie seprentinitu z azbestovej haldy nad Dobšinou a predstavil aj plán energetického charakteru, ktorý by mal chod fabriky zabezpečovať. Obyvatelia mesta sa v týchto dňoch skrz poslanca Jána Slováka (nezávislý), ktorý ich požiadavky predniesol aj na pôde zastupiteľstva, dožadovali komplexnejších informácií.

Poslanec Slovák kontaktoval neskôr náš portál, kde sme oslovili Ing. Michala Neubauera, s ktorým sme sa následne stretli. Člen predstavenstva Silicon a.s. a konateľ spoločnosti Kogen s.r.o. nás prijal v sídle firmy, kde nám odpovedal na všetky otázky. Ako v úvode spomenul: „Naša spoločnosť Silicon a.s. začala stavať fabriku na spracovanie sepentinitu a teda odvalovej haldy. Pripravujeme momentálne územie, kde obyvatelia môžu vidieť vývoz zeminy mechanizmami. Vyvezenú zeminu, sme poskytli na výstavbu rozvodnej stanice na Rovni. Keďže sú ale obrovské problémy s dodávkami, ale hlavne cenami plynu, tak sme hľadali cestu šetrného a ekologického druhu vykurovania fabriky, na ktorej pracujeme. Našli sme francúzsku firmu, ktorá sa zaoberá pyrolýzou, má americký patent a robí to už 15 rokov.“ Priblížil nám v úvode pán Neubauer a našou otázkou preto bolo, o aké procesy ide pri spomínanej pyrolýze.

„V pyrolýze ide o to, že pyrolýzny reaktor nie je o spaľovaní, ale je bez prístupu vzduchu a pri teplote 700 stupňov sa rozložia pomleté a vyčistené pneumatiky. Tú pomletú gumu (na titulnej fotografii s plánom výstavby) budeme dovážať od košickej firmy VODS a rozmer jedného kúska takejto gumy má 3 milimetre. Táto guma sa následne pyrolýzne spracúva, no nie horením. Z toho potom vzniká plyn, putuje do turbíny, kde sa plyn spáli, ale s tým, že výstupné emisie, ktoré zo samotnej turbíny vychádzajú vonku, sú vysoko pod povolenou normou. Dá sa to porovnať s normálnym osobným autom, aj to ekologického charakteru. Vedľajším produktom všetkého je pyroolej a karbón, ktorý je vysoko výhrevný, výhrevnejší ako koks, pričom jeho odber už máme dohodnutý a mal by sa predávať do uhoľných elektrární na spaľovanie. Čo sa týka pyrooleja, tak sa bude spaľovať v ďalšej turbíne, kde sa znovu vyrobí teplo a elektrická energia.“

Následne sme sa spýtali na uloženie samotných zariadení a vplyv na životné prostredie, mesto, ale aj to, koľko pracovných miest by fabrika Siliconu a.s., ale aj jej energetická časť, ktorú zastupuje firma Kogen s.r.o., mohli priniesť do Dobšinej. „Pyrolýzne zariadenie by bolo uložené priamo v hale a turbíny sú v samostatných boxoch, kde sú bežne neviditeľné a dostatočne chránené. Podobné zariadenie sme navštívili v Holandsku, kde funguje 200 kw turbína na klzisku a vedľa je aquapark. 80% všetkých energií vykryje táto turbína. Ak sú nejaké obavy obyvateľov, tak sú zbytočné, prešli sme celým konaním a dnes si žiadny orgán nedovolí dať súhlas, na niečo, čo by urobilo zlý efekt. Celý projekt a to od haldy, až po spracovanie pomletých pneumatík, je čisto ekologická záležitosť a takáto technológia akú budeme mať tu, na Slovensku ani nie je.

Donesieme tu jednu supermodernú technológiu, ktorá zamestná ľudí, ktorí budú pracovať v celkom inom prostredí, na aké boli doteraz zvyknutí. Samotná fabrika Silicon a.s., by mala priniesť do 60 pracovných miest a energetické odvetvie – Kogen s.r.o., výroba tepla a elektriny okolo 15 pracovných miest. Pripravuje sa v súčasnosti samotná stavba fabriky , pripravuje sa aj pozemok a urobili sme realizačné projekty. Napríklad v nedávnej dobe sme už opravili prístupový most, ktorý bol v dezolátnom stave a na jar a v lete, by sme mali začať s opravou cesty, ktorá sa upraví a vyasfaltuje. Koncom roku 2015 sa má všetko spustiť a môžem povedať aj to, že sme boli úspešní aj s eurofondami. Bude to jedna moderná fabrika a nie niečo také, ako poznáme z minulosti. Máme tu pred sebou skutočne ekologický projekt, ktorý prinesie zamestnanosť, zlikviduje v podstate serpentinitovú haldu a prinesie najmodernejšie technológie. Keď nebudeme mať výrobu, bude klesať aj ekonomika a Dobšiná bude len upadať.“ Dokončil pre náš portál Ing. Michal Neubauer, člen predstavenstva Silicon a.s a konateľ spoločnosti Kogen s.r.o.

Foto: Redakcia MD