M. Kraus: Zvláštny spôsob komunikácie Mestských lesov

Dlho som zvažoval, či prispieť na tento portál svojím názorom. Okolnosti sú však také, že ak bolo moje meno spomínané na sociálnych sieťach, mali by si čitatelia prečítať aj môj názor, aby nevznikali zbytočné fámy. Bol som oslovený pani konateľkou firmy Mestské lesy Dobšiná, spol. s. r.o. s ponukou na zamestnanie pre mňa a v mene pána primátora Karola Horníka na miesto obvodného lekára pre moju manželku. Návrh na osobné stretnutie pre nás nemal zmysel, pretože máme zamestnania, s ktorými sme spokojní. Obvodného lekára robí ten, kto má na to prax. A čo sa mňa týka, ako sa to hovorí:„Nikdy nevstúpiš do tej istej rieky….“ A rieka je podľa mňa tá istá.

Čo ma však zarazilo, bol spôsob, akým som bol oslovený. Verejne na sociálnej sieti. Dá sa to prirovnať k tomu, keby to rovno vyhlásili v mestskom rozhlase, to by každý počul. Takto to každý vidí. Samozrejme ma to nepotešilo. No v prvom rade je to „vizitka“ vedenia firmy a mesta, aký volia spôsob komunikácie a spôsob obsadzovania pracovných pozícií vo firme. Myslím, že nie som až tak nedostupná osoba, moje telefónne číslo je dostupné na web stránke môjho aktuálneho zamestnávateľa, stačí pár kliknutí. A nenašiel som informáciu na stránke Mestských lesov, že majú voľné pracovné miesto, žiadny konkurz

Citujem Juraja Kariku: „Som veľmi rád, že sa začalo konať a aj naša samotná petícia, za zlepšenie zdravotnej starostlivosti, ktorú rozbehol Ján Slovák mala význam, kompetentní začínajú konečne konať.“ Na margo tohto musím dodať, že kompetentní konajú maximálne neprofesionálne.V diskusii na sociálnej sieti bola hodnotená moja osoba, čo mi lichotí, no netreba to idealizovať. A myslím, že netreba chváliť deň pred večerou. Čo by bolo, keby henten bol tam…. je to zbytočné. Človeka chváli (a tak isto aj haní) jeho práca.

Svoj rodný kraj mám rád, vždy budem Dobšinčan, vždy mi srdce podskočí, keď schádzam dole kopcom a pozriem sa na dolinu. Rád pomôžem doma ako len budem môcť. Život ma „zavial“ na západ Slovenska, mal som dve hlavné motivácie. V prvom rade moja už teraz manželka má vo svojom obore podstatne lepšiu perspektívu tam, kde je teraz. Obvodný lekár v Dobšinej…bohužiaľ. V druhom rade to bola situácia u vtedajšieho zamestnávateľa, kde som nevidel ja svoju perspektívu. Porovnávať žitie v Dobšinej a tam, kde bývam teraz už ani nemá význam, to je stará pesnička, problémy sú myslím všeobecne známe.

Pamätám si, keď som končil vysokú školu, ľudia v okolí mi vraveli: „Keby ťa len zobrali k Mestským lesom, tam sa majú dobre…“ To bolo v roku 2007. Končí sa rok 2013. Že sa pri Mestských lesoch majú dobre si nemyslí, dovolím si povedať, žiadny človek, ktorý firmu opustil od roku 2007, a myslím, že ani žiaden aktuálny zamestnanec, či živnostník, ktorý pre firmu pracuje ako dodávateľ prác. Úžasne vysoká fluktuácia zamestnancov je pozoruhodná, no je otázne, či vzbudzuje pozornosť na tých správnych miestach. Jeden bývalý zamestnanec mi povedal (cca rok 2008): „To je choré, takto sa robiť nedá!“ Už odišiel. Áno tá situácia ……je chorá. Som rád, že už nie som zamestnancom firmy Mestské lesy Dobšiná spol. s r.o., zmena v zamestnaní bola náročná, no neľutujem.

Ing. Michal Kraus

Poznámka redakcie: Príspevok zverejňujeme neupravený, v plnom znení, na žiadosť jeho autora. Za jeho obsah nijako právne portál www.mestodobsina.sk nezodpovedá, keďže nie je jeho autorom a iba autorovi poskytol priestor v zmysle slobody prejavu a práva na informácie zaistených už samotnou Ústavou SR.

Použité foto: Facebook profil