M. Kollárik: Odvážnym a pripraveným šťastie praje

Tvrdí skromne riaditeľ pretekov na Dobšinskom kopci Marcel Kollárik potom, ako uplynulý víkend Dobšiná znova skvele zvládla všetky nástrahy a pred celou európskou elitou pretekárov do vrchu potvrdila svoje miesto v kalendári Majstrovstiev Európy.

Niekoľko dní po pretekoch, keď už skončili všetky stresujúce povinnosti a opadlo napätie zo zodpovednosti, našli sme si s Marcelom Kollárikom chvíľku na to, aby sme sa prvýkrát s drobným odstupom obzreli za práve skončeným podujatím. Ročníkom, na ktorý môže byť Dobšiná a celý Autoklub EHC Dobšinský Kopec právom hrdý.

„Pre nás mal XXXVI. ročník veľmi zvláštnu príchuť,“ začal Marcel Kollárik. „Celá organizácia pretekov prebiehala vo veľmi zvláštnom režime. Skutočne ešte tri týždne pred pretekmi sme rozmýšľali nad tým, či vôbec preteky budú. Len málokto zo širokej verejnosti vedel, s akými problémami sa boríme. Tieto problémy tkveli hlavne v neochote a v akomsi podkopávaní zo strany niektorých poslancov Mestského zastupiteľstva a hlavnej kontrolórky mesta Dobšiná. Boli sme krivo obviňovaní, a poškodilo sa aj dobré meno Autoklubu. Nakoniec, a dnes som neskutočne rád, sme sa rozhodli pokračovať v začatej práci, pretože nás to stálo už veľmi veľa peňazí a hlavne energie, ktorú sme do toho od začiatku roka vložili.“

„A ukazuje sa, že to bolo správne rozhodnutie,“ pokračuje riaditeľ pretekov. „Napriek všetkým týmto negatívam sa nám podarilo vytvoriť jedno skvelé podujatie, ktoré znova preverilo všetky naše zložky. Aj napriek veľmi náročným poveternostným podmienkam však môžeme konštatovať, že sme všetko zvládli. Podarilo sa nám, aj po komunikácii s meteorológmi, správne načasovať jednotlivé prerušenia pretekov tak, aby to výrazne neovplyvnilo priebeh tréningových, ani súťažných jázd. Napokon obrovským šťastím v tomto pomyselnom nešťastí, ktoré sa na nás valilo v podobe búrkových mrakov a bleskov bolo, že obrovská prívalová búrka sa spustila tesne po dojazde posledného auta do cieľa.“

Tlak, ktorý je v takýchto podmienkach na riaditeľa pretekov si len málokto vie predstaviť. To, ako to znova zvládlo celé vedenie pretekov Dobšinského kopca na čele s Marcelom Kollárikom si preto zaslúži obdiv a uznanie. Ako to vnímal samotný Marcel? „Každé jedny preteky sú jedinečné. Každé preteky prežívam dosť emotívne, pretože by som bol veľmi nerád, keby moje rozhodnutie nejakým spôsobom ovplyvnilo športové zápolenie jednotlivých pretekárov. Preto sa v danej situácii snažím pokojne zvážiť všetky pre a proti. Myslím si, že za posledné roky sa nám darilo robiť správne rozhodnutia, ktoré nijako neovplyvnili športovú hodnotu podujatia. Mám z toho radosť. Zvyknem preto vravieť jedno, že odvážnym a pripraveným šťastie praje. Síce nie stále je to pravda, ale v našom prípade sa toho držíme a to „šťastíčko“ nám aj tento rok skutočne prialo.“

Za úspešným priebehom takéhoto významného podujatia, akým preteky Majstrovstiev Európy sú, však za riaditeľom stojí celý dlhý rad ľudí, ktorí obetovali svoj čas a svoje srdce na oltár dobrého mena pretekov a Dobšinej. Aj im nepochybne patrí uznanie a poďakovanie. „V mene svojom, ako aj v mene nášho Autoklubu EHC Dobšinský Kopec sa chcem poďakovať všetkým pretekárom, že prijali naše pozvanie na preteky. Chcem sa poďakovať všetkým našim fanúšikom a divákom, bez ktorých by takéto preteky nemali to správne korenie. Predovšetkým sa však chcem poďakovať tým najdôležitejším. Tým, ktorí sa zomkli a bez ktorým by sme takéto preteky nezvládli. Vďaka patrí viac ako štyrom stovkám ľudí, kamarátom, dobrovoľníkom, ktorí svojim dielom prispeli k tomu, že sme za tri dni dokázali pripraviť a zabezpečiť trať tak, aby spĺňala všetky požadované kritéria. Rovnako tak sme vďaka tomuto obetavému prístupu dokázali za dva dni po pretekoch dať všetko do pôvodného stavu! To sa nám azda ešte za tie roky nikdy nepodarilo. Naozaj veľká vďaka vám všetkým. Dnes som ďakovným listom oslovil aj všetkých mojich najbližších spolupracovníkov na riaditeľstve a na organizačnom výbore, aby som vzdal hold a vďaku za ich prácu. Bez náležitej spolupatričnosti by sme to nedokázali. Ďakujem,“ úprimne vraví riaditeľ pretekov, Marcel Kollárik.

XXXVI. ročník pretekov automobilov dovrchu na Dobšinskom kopci je teda minulosťou. Aká bude jeho budúcnosť? „Dnes je ešte priskoro odpovedať na túto otázku. Určite veľa napovie výsledok pozorovateľskej správy, no už po ukončení pretekov, na poslednej Rade športových komisárov, nám skláňali poklonu všetci športoví a technickí komisári na čele s pozorovateľom FIA. Myslím si, že sa nemusíme obávať toho, že by príprava budúceho ročníka bola ohrozená zo strany FIA. Už na slávnostnom otvorení som však povedal, že o tom, či nasledujúci ročník pretekov bude, by mali svojim spôsobom rozhodnúť Dobšinčania. Nechajme trošíčka vychladnúť emócie. Teraz si ešte chvíľu užívame dobrý výsledok a naše „opojenie“. Chodia mi veľmi krásne maily, poďakovania za to, čo sa nám podarilo. Vážim si to o to viac, že tie poďakovania chodia aj zo strany miestnych občanov. Ľudia vidia koľko práce je za takýmto podujatím. Samozrejme, prihlášku na ďalší ročník pošleme. Definitívne rozhodnutie však dáme až po zrelom uvážení. Bez stanoviska ostatných sa ja sám k tomu vyjadriť nemôžem. Nechajme sa teda prekvapiť. V každom prípade by bola obrovská škoda po tomto ročníku nepokračovať ďalej,“ uzatvára Marcel Kollárik.

Ľuboš Kašický, tlačový tajomník DK 2019