Leteckí modelári súťažili v okolí Dobšinej

Dobšinský kopec, na časti Gugel bol počas víkendu 11.-12.6.2016 svedkom súboja 11.-tich leteckých modelárov, ktorí súťažili v  kategórii F3F MSR SMoZ (rádiom ovládané svahové modely lietadiel vetroňov). Súčasťou bola aj súťaž o XXVI. putovný pohár primátora mesta Dobšiná. Sobotné ráno zahájil riaditeľ súťaže pán Mgr. Štefan Andoga, predseda KM HAWKS Brzotín. Krásna scenéria, tiež stúpajúca hmla z dolín signalizovali, že Dobšinský kopec nesklame ani v tomto ročníku. No žiaľ stalo sa to, čo nikto nepredpokladal a sobota vôbec neposkytla podmienky na lietanie a tak sa súťažným dňom stala len nedeľa. Prvým pilotom bol riaditeľ pretekov, ktorý trasu odlietal za 70.30 sekúnd. Vietor kolísal medzi 3.-4,5 metrami a niekedy v nárazoch aj 6,5 metra.

Piloti v priebehu 70 minút odlietali štyri kola, keď posledného  pilota  štvrtého kola Maja Mrvu, trocha ochladil dážď. Súťaž bola prerušená a po prehánke sa už nepokračovalo, lebo sila vetra a jeho smer boli nevyhovujúce, čo v konečnom dôsledku znemožnilo súťažiť o putovný pohár primátora mesta Dobšiná. Vo vyhodnotení zvíťazil R. Bartók z Košíc, pred M. Ďuríšom z Nitry a Majom Mrvom z Ružomberka. Cenu útechy „zlomene krídlo“ získal Jaro Šima z Ružomberka, ktorý poškodil svojho Wikinga. Riaditeľ súťaže, pán Andoga vyslovil poďakovanie všetkým účastníkom za trpezlivosť, disciplínu a športový prístup k ich obľúbenej záľube a osobitné poďakovanie adresoval  Jánovi Slovákovi, primátorovi mesta Dobšiná za podporu tejto súťaže, ako aj s.r.o. Birch Rožňava za vecné ceny pre víťazov.

Ako pre náš portál uviedol primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák: „Som veľmi rád, že tu máme aj takéto športové aktivity, vďaka riaditeľovi preteku pánovi Andogovi, ktorý usporiada tieto preteky práve u nás na Gugli. Táto disciplína je veľmi zaujímavá a piloti to prežívajú ako tí ozajstní, no žiaľ je závislá na počasí, ktoré tento rok veľmi lietaniu neprialo. Už ako žiak základnej školy som aj ja holdoval leteckému modelárstvu a preto by som veľmi rád aj touto cestou zaspomínal na skvelého pána učiteľa Antona Majerského, ktorý dlhé roky viedol modelársky krúžok v Dobšinej. Na chvíle v dielni, ale aj prvé odlietané metre či nepodarky určite spomínajú viacerí z nás veľmi radi. Česť jeho pamiatke!“

Výsledková listina: Výsledková listina F3F 2016

Juraj Karika, foto: Ján Slovák