Lesy začnú so zákonným zverejňovaním

Hlavná kontrolórka mesta Dobšiná Mgr. Eva Mihóková pri kontrolách zistila aj nedostatky, ktoré sa týkajú Mestských lesov a to najmä ich nezverejňovania zmlúv a faktúr. Ako priblížila Mihóková: „Mestské lesy boli podľa mojej správy upozornené na porušenie zákona 511 z roku 2000 o slobodnom prístupe k informáciám v znení zákona 546 z roku 2010. Na základe tohto kontrolný orgán spoločnosti mestské lesy Dobšiná prijal termín na odstránenie zistených nedostatkov do 30. Septembra.“

Presne pred rokom sa vyjadrila pre náš portál Ing. Vlasta Ruppová, konateľka Mestských lesov v zmysle, že zákon 546 vošiel do platnosti a bola to dilema všetkých neštátnych lesov, ktoré sú so 100% účasťou mesta. Tento zákon konateľka považovala ako reakciu na prostriedky, ktoré vo všeobecnosti lesy dostali z Európskej únie a to pre kontrolu vynakladania dotačných prostriedkov.

„Zdroje, ktoré máme sú naše zdroje, ktoré sme dokázali vyrobiť vlastnou činnosťou. Po dohode na združení obecných lesov, ktorých sme členmi sme sa zhodli, že zákon nie je dotiahnutý a nie je tam konkretizovaná sankcia. My zverejníme faktúry, tým pádom aj dodávateľov a ceny, je tam konkurenčný boj. Tie ceny, ktoré my dohodneme môže niekto využiť. My tým vlastne ochraňujeme našich ľudí, aby mali naďalej zamestnanie.“ Povedala Ing. Ruppová čím chcela zdôvodniť nezverejňovanie zmlúv a faktúr spoločnosti a to aj na novej webstránke.

Konateľka mestských lesov sa ale teraz vyjadrila k zisteným nedostatkom takto: „Zvolala som Dozornú radu aj Valné zhromaždenie kde sme sa o tom bavili. Na základe môjho predchádzajúceho vyjadrenia sme predtým nezverejňovali zmluvy a faktúry. Mali sa zverejňovať iba zmluvy, ktoré sú uzavreté na ďalší prenájom a verejné prostriedky, ktoré dostávame od štátu. Musím znovu upozorniť na to, že my nenakladáme s verejnými prostriedkami.

Ten zákon má veľa nedostatkov. Preto sme postupovali takto, aby práca zostala tu a aby obchod neodišiel odtiaľto, lebo sme mimo hlavnej trasy a sú tu potom zverejnené aj ceny. A neporušovali sme zákon, lebo tam neboli žiadne sankcie. Tieto nedostatky pokladám za to, že sú chybou, ale nepovažujem to za natoľko dôležité ako to, že firma Mestské lesy funguje. Poviem to takto. Ja môžem dodržať zákon do litery, ale neviem kto sa bude zodpovedať voči ľuďom, ktorí nebudú mať prácu. Lebo tu príde veľký dodávateľ, ktorý podlezie tie ceny a potom neviem.“

Zhodnotila Vlasta Ruppová a od októbra si  teda už budeme môcť nahľadať na stránke mestských lesov zmluvy a faktúry, ktoré budú zverejňované. No ak občania  čakajú konkrétne údaje nedočkajú sa. Prečo je to tak zdôvodnila konateľka Ruppová: „Pôvodný zákon bol novelizovaný dodatkom a teraz sa pre nás spresnilo, že nemusíme zverejňovať tak ako to bolo predpísané predtým, ale stačí keď zverejníme iba názov zmluvy, alebo nekonkrétne údaje, ktoré nebudú mať dopad na našu činnosť. Všetko ale zverejníme tak  ako nám ukladá zákon.“ Dodala Ing. Ruppová na záver.

Ilustračné foto: Redakcia MD