Aktuality

Len pre silné povahy: Aj za toto sú zodpovedné túlavé a pytliačiace psy!

 

Dňa 01.03.2018 v dopoludňajších hodinách napadla svorka túlavých cigánskych psov (v počte 5 psov) jelenča v lokalite zvanej „Vyrovnávačka“, kde ho po durení z lesa vyhnala na ľadovú plochu nádrže a tam hrýzla do tej doby, pokiaľ ho neznehybnila. Pokračovali v trhaní až do príchodu pracovníkov železníc, ktorí odohnali svorku hádzaním kameňov. Bol privolaný hospodár PZ, ktorý privolal  Hasičov a hliadku MP. Keďže jelenča nebolo schopné pohybu následkom zranení a krvácaním na ľadovú plochu, požiadal hospodár o mimoriadny odstrel Lesný úrad v Rožňave. Jelenča bolo zbavené trápenia a dopravené na breh nádrže príslušníkmi profesionálneho hasičského zboru v Dobšinej. Po obhliadke tela jelenčaťa a aj brušnej dutiny sme konštatovali spolu s Dr. Lašákom zranenia nezlučiteľné so životom. Podotýkam, že to nie je prvý prípad týchto túlavých psov.

Psy, ktoré sa raz naučia trhať zver sú oveľa horšie a zákernejšie ako vlci a sú veľmi nebezpečné aj pre človeka. Je otázkou času, kedy môže dôjsť aj k napadnutiu človeka. Dokedy budeme tolerovať ľahkovážnosť a nerešpektovanie základných ľudských pravidiel našich takzvaných spoluobčanov, ktorí množia psov  a ktorí nerešpektujú zákony o držaní psov? Ďalšou témou, ktorá sa pretriasa na verejnosti je zver, ktorá vchádza do záhrad občanov. Prvá vec, o ktorú vás chcem požiadať, nekŕmte zver v blízkosti obydlí. Zver nerozozná, čo je záhrada a obzvlášť, keď tá záhrada nie je oplotená. Viem, že mnohí chcete pomôcť zveri a to hlavne v zimných mesiacoch, ale keď zver zistí, že je niekde ľahký prístup k obžive, nepozná zábrany a vojde do záhrad aj vašich susedov, ktorí nebudú spokojný s tým, keď im zver poohrýza stromčeky, alebo diviaky poryjú trávnik.

Poľovnícke združenie pripravuje pre zver na zimu dostatok krmiva, aby zver v tých najchladnejších mesiacoch nehladovala. V mesiaci november sa naplní 20 senníkov senom a niektoré z nich sa dopĺňajú aj 2 alebo 3 x podľa toho, akú zásobu sena majú členovia PZ, ktorí sa o ten ktorý senník starajú. Počas zimy sa rozváža už iba senáž na 10 kŕmnych liniek, ktoré sú umiestnené po celom revíre. Na kŕmne linky, ktorých účelom je lákať zver na jednotlivé linky sa vyviezlo 70 ks senáže a 7 ton jadrového krmiva, do solísk sa dalo 800 kg soli + krmivo z vlastných zdrojov niektorých našich členov. Táto zima trvá nezvyčajne dlho a aj tá zver si hľadá potravu tam, kde slnko aspoň na niektorých miestach roztopilo sneh a kde sa objavila nejaká tráva a kde zem zmäkla. Aj z týchto dôvodov máme poryté trávnaté plochy od diviakov a to väčšinou v blízkosti ľudských obydlí. Skúste byť aj vy občania tohto mesta trošku tolerantný aj voči nám poľovníkom, ale najmä k divo žijúcej zveri, ktorá si hľadá len svoju obživu a neobviňujte nás, že zver málo kŕmime, alebo že je premnožená. Počty zveri v našom revíri PZ Čuntava Dobšiná sú v normovaných stavoch tak, ako nám to prikazuje zákon – nie je premnožená.

Ešte pár slovami sa vyjadrím k líškam, na ktoré nás upozorňujete. Nahlasujete nám poľovníkom alebo MP, že sa líšky pohybujú medzi domami, alebo že sú uhynuté a máte obavu, že môžu mať besnotu. Uhynuté líšky, ktoré sa našli v obytnej zóne nášho mesta boli buď zrazené autom, alebo otrávené jedmi, ale nemali besnotu. Každoročne prebieha na Slovensku vakcinácia líšok, ktorá sa prevádza letecky nad celým územím Slovenska 2x ročne. Nákaza besnoty sa na Slovensku nepotvrdila už veľa rokov. Opakuje sa jedno pravidlo, ktoré si zariadila príroda sama, že keď je rok, kedy je veľa myší, je aj veľa líšok a zase opačne a verte, že je to pravda. Za poľovnícku sezónu 2017/2018 bolo ulovených a uhynutých 30 ks líšok, čo je dostatočný počet na ich reguláciu.

Na záver citujem zo zákona o poľovníctve: § 69 odstavec a) Zodpovednosť užívateľa poľovného revíru. Užívateľ poľovného revíru nie je povinný uhradiť škody spôsobené zverou; na nepoľovných plochách alebo na viniči neošetrenom proti škodám spôsobeným zverou, na neoplotených záhradách, ovocných, zeleninárskych alebo kvetinových škôlkach, stromoradiach alebo na osamelo rastúcich stromoch, c) spôsobené na lesných porastoch nechránených oplôtkami, mechanickou ochranou alebo chemickou ochranou proti hmyzu.

Hospodár PZ Čuntava Dobšiná M. Horváth

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »