Kollárik: Pripravujeme veľa noviniek

Je tomu už 39 rokov čo v roku 1973 odštartoval prvý ročník Dobšinského kopca. Podľa slov Marcela Kollárika, riaditeľa preteku sa vtedy našim otcom ani len nesnívalo, že raz na tejto trati sa budú konať majstrovstvá Európy. „Nám sa to v spolupráci s mestom ako hlavným organizátorom podarilo. Mesto považovali za veľkú stabilitu aj pozorovatelia a preto sa ho nebáli posunúť do kolotoča majstrovstiev.“ Uviedol na úvod riaditeľ preteku Marcel Kollárik a ozrejmil aj finančnú časť preteku.

„Prvý krát má náš pretek aj spoluorganizátora, je to firma Esin, ktorá už aj zmluvou garantuje, že sa bude podieľať sponzorstvom v minimálnej čiastke 20 000 eur. Keby sme hovorili o celkových rozpočtových nákladoch, tak po minulé roky komplet pretek stál zhruba 26 000 eur. Tohto roku možno bude pokorená čiastka dokonca 100 000 eur. To znamená, že firma Esin má veľké možnosti a nedá sa to porovnávať s možnosťami mesta. Pretek, ktorý bol usporiadavaný do minulého roku sa nedá v žiadnom prípade porovnávať s tým čo nás čaká teraz. Dovolím si povedať, že je to pre Dobšinú a región, ale aj Slovensko obrovská prestíž. „ Vysvetlil riaditeľ preteku a poznamenal aj skutočnosti, ktoré taktiež súvisia s celým pozadím organizovania preteku.

„Do majstrovstiev Európy sa dostávame medzi krajiny, ktoré sa doslovne bijú o takéto podujatia. Je tam zastúpené Portugalsko, Španielsko, Švajčiarsko, Nemecko, Rakúsko, Česká republika, Chorvátsko a Slovinsko. Tá prestíž je tam strašne veľká. Pripravujeme veľa noviniek, jednak po športovej, kultúrnej a spoločenskej stránke. Budú zriadené záchytné parkoviská, lebo je veľmi ťažko predpokladať aká bilancia príde na náš pretek. Firma Esin chce obsiahnuť so svojimi mediálnymi partnermi veľkú kampaň ako v printových médiách, televízií a rádiách. Pripravujeme napríklad aj stanové mestečko na Rovni. V oblasti prvej zatáčky bude aj veľké pódium, kde bude veľkoplošná obrazovka, na ktorej by mali byť sprostredkované online zábery, časy a podobne. Na týchto prípravách týždenne pracuje 20 ľudí a čo sa týka samotného preteku len v organizačných zložkách bude takmer 300 ľudí. „ Podľa slov Marcela Kollárika je tak jasné že Dobšinú čaká podujatie aké ešte nezažila. Znamená to aj vysokú účasť. Na čo sa teda majú domáci pripraviť?

„Keď sme sa bavili o tých počtoch tak predtým sme si robili také prieskumy a vyšlo nám, že tu prišlo 5 až 10 000 ľudí za víkend. Teraz sa možno budeme baviť o niekoľko desaťtisícových počtoch. Iba pre zaujímavosť uvediem, že vlani na majstrovstvách Európy v Taliansku na jeden pretek prišlo až 100 000 divákov. Samozrejme, že nechcem Taliansko porovnávať s nami, lebo oni sú motoristická veľmoc, ale sami máme ani nie že obavy, ale robíme všetko preto, aby sme minimalizovali veci, ktoré by nás mohli zaskočiť. Záštitu nad celým pretekom prevzal dokonca prezident Slovenskej republiky, Ivan Gašparovič  a hlavnou tvárou nášho preteku bude štvornásobný majster Európy Simone Faggioli, ktorý už prisľúbil účasť s celým jeho týmom. Nakrúca sa už aj televízny shot. Máme dokonca už aj horúci grafický návrh plagátu, ktorý pôjde do tlače zatiaľ ešte bez sponzorov.“ Tento plagát sme pre vás, našich čitateľov samozrejme získali a môžete si ho pozrieť iba u nás priamo v článku na titulke vo forme fotografie.

O ďalších krokoch prisľúbil riaditeľ preteku Marcel Kollárik  včasné informovanie médií, nás nevynímajúc. Posledným krokom riaditeľa preteku bolo vystúpenie na pôde mestského parlamentu v stredu 25. apríla, kde žiadal podporu od mesta vo forme materiálnej pomoci. Jednalo sa o poskytnutie dreva, ktoré by malo byť použité v spolupráci s miestnym podnikateľom Radovanom Žorim na stolársku výrobu masívnych lavičiek s povrchovou úpravou. Lavičky majú byť umiestnené v priestoroch prvej zatáčky preteku, kde bude prírodný amfiteáter. Klasické doskové sedenie bude použité v oblasti cieľa. Mestské zastupiteľstvo žiadosti Marcela Kollárika vyhovelo a poskytlo materiálnu pomoc v celkovej materiálnej čiastke 1700 eur. Rovnaká sponzorská čiastka teda 1700 eur je cena práce výroby lavičiek. Novinky ohľadne preteku môžete sledovať na novozriadenej stránke: www.dobsinskykopec.sk, www.dobsinskykopec.com

Foto: Redakcia MD