Kultúra

Kniha o baníckom združení je vonku!

 

Banícke združenie v Dobšinej, ktoré mnohí poznajú pod názvom Bruderschaft oslávi tento rok presne 330 rokov od jeho založenia (21. septembra 1683), pričom z dostupných materiálov vieme, že združenie malo vždy humánny charakter. V jeho začiatkoch a následným založením bratskej pokladnice – Bruderlady, združenie pomáhalo baníkom v chorobe, alebo ich rodinám pri nešťastiach. RNDr. Ondrej Rozložník, ktorý je aj známym autorom knihy Banské mesto Dobšiná v spolupráci s Ing. Mikulášom Rozložníkom, sa pri príležitosti výročia rozhodol priblížiť širokej verejnosti históriu, ale aj význam baníckeho združenia dnes.

Pre všetkých nadšencov histórie nášho mesta máme výbornú správu, no prenecháme vám ju oznámiť samotnému autorovi. Ako nám pán Onderej Rozložník povedal: „Dovoľujeme si vás informovať, že zásluhou finančnej podpory mesta Dobšiná, bola vydaná kniha: Banícke združenie Dobšiná -Bergbaubrüderschaft Dobschau – história baníckeho spolku založeného v roku 1683. Ide o ojedinelú publikáciu o baníckom združení, ktoré tohto roku oslávi 330. výročie svojho založenia. Nie je len lokálnou dokumentáciu baníckeho spolku „Baníckeho združenia Dobšiná“. Kniha, sprístupňujúca zakladajúce dokumenty  stanoveného poriadku, má širšie súvislosti, a to v celoeurópskom merítku.“ Oznámil s radosťou nadšený autor a pokračoval.

„Dovoľujeme si vysloviť i tvrdenie, že takéto viacstoročné dodržiavanie poriadku a oslavy baníckej práce, nie je známe v banských oblastiach na celom svete. V knihe sú údaje o baníckych spolkoch i v iných krajinách, ako aj údaje o bratských pokladniciach. Doložené sú fotokópie originálov dokumentu z roku 1683 písaného v nemeckom jazyku i s jeho prekladom do slovenčiny. Dokumentovaný a popisovaný je stavovský banícky poriadok a pravidlá jeho dodržiavania pri ťažkej a zodpovednej baníckej práci.“ Vyzdvihol unikátnosť baníckej tradície pán Rozložník. No čím je ešte Dobšiná z pohľadu odborníkov výnimočná?

„Popísaná je aj oslava baníctva, ktorá sa už niekoľko storočí v tomto baníckom meste uskutočňuje počas Turíčnych sviatkov v duchu kresťanstva a tradičných historických pravidiel, a to obdivuhodne i v súčasnosti. Na Slovensku, ani  v európskych banských regiónoch, nie je známy takýto každoročný ceremoniál a choreografia oslavy, čo je v knihe doložené množstvom historických a novodobých fotografií. Záujemcovia o  publikáciu nech kontaktujú mesto Dobšiná !“ Dodal na záver pre náš portál RNDr. Ondrej Rozložník. Dobšiná je v mnohých ohľadoch výnimočná a veríme, že aj táto nová kniha prispeje k poznaniu našich dejín, no najmä zachovania tradícií, ktoré sú stáročia úzko späté s našim mestom. Chceli by ste vedieť čo všetko v knihe nájdete? Prinášame vám aj prehľad jej obsahu.

Obsah knihy:

  1. Predslov
  2. Úvod
  3. Banícke spolky – Bergbrüderschaften  – Knappschaften.
  4. Bratské pokladnice (Brüderkassen).
  5. Vznik baníckeho podporného združenia „Bratstvo“ (Brüderschaft) v baníckom meste Dobšiná.
  6. Dobšinské banícke združenie v súčasnosti a zachovávanie tradícii
  7. Menoslov  „Bratských otcov“ ( Brudervaterov) a „Parobských otcov“. (Burschenvaterov) od roku 1863.
  8. Banský a hutný poriadok z roku 1683  baníckeho spolku Bratstvo – Brüderschft banského mesta Dobšiná.
  9. Preklad  zakladajúceho dokumentu do slovenského jazyka.
  10. Banský a hutný poriadok podnikateľa J. Lányiho z roku 1743.
  11. Doslov.
  12. Zusammenfassung
  13. Összefoglaló
  14. Počet strán: 112
  15. Fotografie: čiernobiele – 40, farebné – 61
  16. Zostavovatelia knihy: RNDr. Ondrej Rozložník – Ing. Mikuláš Rozložník.
  17. Výtvarná koncepcia, grafický dizajn a layout: Tibor Turčan – Banská agentúra – Košice.
  18. Vydalo: mesto Dobšiná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »