Kultúra

Kelnerrova Poloma 2018 aj s účasťou žiakov ZŠ v Dobšinej

 

Peter Kellner-Hostinský bol slovenský spisovateľ, básnik, novinár, filozof, historik, redaktor  a organizátor kultúrneho a spoločenského života, významný príslušník štúrovskej generácie. Narodil sa 6.1.1823 vo Veľkej Polome (teraz Gemerská Poloma). Pomáhal Štúrovi redigovať Slovenské národné noviny o Orla tatranského. Zároveň pod menom Záboj-Hostinský uverejňoval v týchto novinách a v ich literárnej prílohe básne, historické a vedecké články. Napísal niekoľko rozsiahlych vedeckých rozpráv a štúdií z  filozofie, prírodných vied, dejín literatúry,  histórie, ľudovej slovesnosti. Už táto skutočnosť hovorí o talentovanosti a vzdelanosti Petra Kellnera-Hostinského. Na jeho pamiatku sa každý rok v Gemerskej Polome koná súťaž v prednese poézie a prózy. 23.februára 2018 to už bol 22. ročník. Organizátormi sú už tradične Obecný úrad v Gemerskej Polome,  ZŠ v Gemerskej Polome, Miestny odbor Matice slovenskej v Gemerskej Polome a Dom Matice slovenskej v Rožňave. Súťažili deti materských a základných škôl z okresu Rožňava. Prihlásených bolo celkom 85 detí, ktoré boli rozdelené do 4 kategórií.

Súťaž prispieva k vyhľadávaniu talentovaných a nadaných žiakov a študentov v oblasti umeleckého slova. Medzi talentovaných recitátorov, ktorí reprezentovali našu školu  patrí Rastislav Vikartovský, Katka Krivanská,Peťka Wágnerová, Janka Novotná. Naši šikovní žiaci svojou interpretáciou hlbšie spoznali literárne hodnoty, prehĺbili si literárne poznanie, tvorivosť.

Po ukončení súťaže boli ocenení aj naši žiaci .  A to Rastislav Vikartovský, žiak druhého ročník, za prednes  prózy získal 2. miesto  a Katarína Krivanská , žiačka druhého ročníka , za prednes  poézie získala 3. miesto. Výhercom blahoželáme k úspechu a ďakujeme za reprezentáciu Základnej školy v Dobšinej. Základná škola v Dobšinej  získala Pamätný list za aktívnu účasť v súťaži v prednese poézie a prózy KELLNEROVA POLOMA.

Mgr. Marína Krivanská, Mgr. Zuzana Lefflerová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »