Kultúra

Keď je roboty ako na kostole …

 

S týmto ľudovým príslovím sme ako evanjelickí veriaci v Dobšinej konfrontovaní počas niekoľkých posledných týždňov. Ako sa povie, „bojujeme“ súčasne na niekoľkých frontoch. Postupne finišujú reštaurátorské práce na klenbe v južnej lodi kostola, ktoré sa začali v auguste. Po ich realizácii sa budú maľovať aj samotné steny lode. Popri tom došlo k demontáži dreveného píšťalového fondu organu v kostole, čím sa umožnil prístup k stene za samotným nástrojom, ktorá bola už v značne nevyhovujúcom stave. Z poškodenej steny bola odstránená omietka, ktorá svojimi odpadávajúcimi kusmi už začínala ohrozovať samotný píšťalový fond tohto vzácneho hudobného nástroja. Odstránená omietka bude nahradená v najbližších dňoch novou vrstvou.

Týmto sa v podstate odštartovali aj práce na generálnej oprave organu, ktorá bude prebiehať v postupných etapách v rámci finančných možností cirkevného zboru. Organ v evanjelickom kostole z roku 1874 bol vyrobený  viedenskou organárskou dielňou Carl Hesse a v minulom roku oslávil svoje 140. narodeniny. Počas tejto dlhej doby funguje takmer nepretržite a je najvyšší čas dopriať mu generálku. Je tu prísľub, že po ukončení prác by organ v evanjelickom chráme pokojne mohol slúžiť aj na koncertné účely. Popri týchto prácach sa postupne odstránil starý kotol na tuhé palivo, ako aj mechanizmus vzduchových rozvodov,  ktorým sa v minulosti kostol vykuroval a ktorý už dlhšie neplnil svoj účel. Nakoľko sa z likvidácie kotolne nakopilo približne 4,5 tony kovového odpadu, finančné prostriedky získané v zberných surovinách pokryli prvú etapu prác na organe.

Takže v skutku roboty ako na kostole. Predpokladáme, že práce v interiéri kostola by sa mali ukončiť koncom mesiaca október a kostol by bol opäť sprístupnený verejnosti, tak pre bohoslužobné ako aj turistické účely. No už teraz pripravujeme projekt na rok 2016 (Obnovme si svoj dom), zo získaných prostriedkov ktorého by sme chceli zahájiť opravu vonkajšej fasády kostola. Tá bude prebiehať takisto v etapách, nakoľko sa bude jednať o finančne nákladné záležitosti. Týmto ako farár evanjelického cirkevného zboru vyjadrujem poďakovanie všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom participujú na hore menovaných prácach v kostole za tým účelom, aby sme vedeli aj svojim potomkom odovzdať chrám, ktorý si tohto roku pripomína 535. výročie prvej písomnej zmienky a ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, našim potomkom v stave, aký si bezpochyby zaslúži.

Mgr. Rado Gdovin, zborový farár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »