Kultúra

Karnevalové popoludnie v Domčeku OZ Detstvo deťom

 

„Pozor, pozor, práve dnes, začína sa veľký ples. Berte masky, je tu bál, rozkrútime KARNEVAL.“ (M.Nováková, Fašiangový harmatanec). Fašiangové obdobie sa nezaobíde bez maškarných plesov, karnevalov, radosti a zábavy. Aj v našom Domčeku bolo 17.2.2022 veselo, zábava a tanec, veľa smiechu a radosti. Hudba a šťastný smiech detí sa ozývali oveľa intenzívnejšie, než po iné dni. Nadišiel totiž deň, na ktorý sa deti každý rok veľmi tešia a nedočkavo ho očakávajú – karnevalový deň. Deti sa na karneval pripravovali niekoľko predchádzajúcich popoludní. Školáci si vyberali a vylepšovali svoje karnevalové kostýmy, vyrábali škrabošky, trénovali tanec a spev a už sa nevedeli dočkať.

Pre malých školákov začal karnevalový deň už ráno v škole. Do školských lavíc na miesta žiakov zasadli víly, princezničky, rytieri, superhrdinovia, ďalšie rozprávkové postavy, zvieratká, mnohé iné masky a dopoludňajšie vyučovanie prebiehalo v tomto prestrojení. Po skončení vyučovania zavítali „maskovaní“ žiaci na poobedie plné zábavy, radosti a tanca do nášho Domčeku. K školákom sa pridali aj menšie deti a karnevalová párty sa rozbehla naplno. Stretnúť sme tu mohli princezné, víly, kráľa a kráľovnú, rytiera, piráta, čerta i tanečnicu v klobúku – ročného Robka, nášho najmladšieho účastníka karnevalu. Deti predstavili svoje masky, navzájom obdivovali svoje kostýmy. Nasledovala diskotéka, ktorá sa len veľmi ťažko dala ukončiť. Deti tancovali, spievali, zabávali sa, mali veľkú radosť, boli nadšené a šťastné. Tešili sa aj mamičky detí, ktoré s prípravou masiek a zábavy pre deti pomáhali a boli spokojné, že mohli v tomto neľahkom období spríjemniť deťom čas aj takou zábavnou akciou. O spokojnosti mamičiek svedčia aj ich slová:

„Bolo to veľmi pekné, veľmi sa nám to páčilo.“ „Deti mali z karnevalu veľkú radosť, a aj my.“ „Malého som obliekla za tanečníčku, mal sukničku, klobúčik, kvetinový náhrdelník a paličku, veľmi sa tešil.“ „Deťom sa veľmi páčili kostýmy, aj doma si ich chcú obliekať a chceli by si ich obliekať každý deň aj do školy.“ „Môj syn si obliekol svadobné šaty, prezliekol sa za nevestu, všetci sme sa z toho smiali, je to aj na kamere.“ Takto veselo prežili deti a ich mamy karnevalový deň.

Karnevalové popoludnie ako aj ďalšie aktivity v našom Domčeku môžeme realizovať len vďaka skvelým ľuďom, ktorí nás podporujú. Klub mamičiek a Školský klub sú uskutočnené vďaka podpore Programu rozvoja rómskych komunít, ktorý realizuje Karpatská nadácia v spolupráci s Nadáciou Ekopolis. Všetkým zo srdca ďakujeme.

 

Za tím zamestnankýň OZ Detstvo deťom, Norika Liptáková a Zuzka Leskovjanská

Translate »