Jediná zdravotnícka asistentka v Dobšinej priamo v teréne

Málokto vie, že v Dobšinej sa o zdravie komunít stará aj špecializovaný pracovník. Asistenti osvety zdravia sa dostali do povedomia verejnosti tým, že začali pôsobiť práve v najohrozenejších komunitách, teda priamo v rodinách na izolovanejších osadách, alebo v mestách s väčšou koncentráciou rómskej komunity. V Dobšinej túto prácu, ktorú podľa jej vlastných slov berie ako poslanie, vykonáva Monika Červenáková. Je vyštudovaná zdravotná sestra, členka miestneho spolku Slovenského Červeného kríža v Dobšinej a k práci asistentky sa dostala najmä preto, lebo chcela zmeniť veci k lepšiemu.

Jediná asistentka zdravia priamo v teréne v našom meste pracuje zväčša dva dni v meste a tri dni v týždni priamo na osade. Denne sa stretáva s rôznymi prípadmi. „Najväčším problémom býva pedikuóza, teda zavšivanie. Snažím sa pôsobiť predovšetkým preventívne, aby sa celkovo zlepšila hygiena v cieľových rodinách. Vykonávam merania tlaku, teploty, konzultácie priamo v rodinách, kde vieme týmto spôsobom podchytiť aj počiatočné štádiá chorôb. Bežne spolupracujem s miestnou pediatričkou, tiež lekárkou pre dospelých najmä pri očkovaniach. Problémy v týchto komunitách trvajú desiatky rokov a zo dňa na deň sa vyriešiť nedajú. Dajú sa iba postupnými krokmi zlepšovať, o čo sa snažím v plnej miere.“

Od januára 2017 zdravotní asistenti v komunitách prešli pod priamu pôsobnosť Ministerstva zdravotníctva SR, kde sú zaradení do projektu Zdravé regióny. “V Dobšinej pôsobím ako zdravotný asistent sama a je to niekedy veľmi ťažké, určite by som uvítala, keby nás bolo viac. Som veľmi vďačná za ústretovosť samosprávy, ktorá v spolupráci reagovala a dokázala materiálne pomôcť napríklad pri nedávnom výskyte žltačky. Snažím sa robiť aj prednášky v školách, najmä základnej škole, kde so žiakmi preberáme rôzne oblasti zdravia a prevencie pred chorobami. Moja práca je špecifická, najmä prostredím, do ktorého sa mnohí ľudia nedostanú. Som Rómka a ide mi o to, aby táto komunita napredovala, zlepšila sa v nej situácia a v konečnom dôsledku sa tým zlepšil život v komunitách a v našom meste.“ Dodala v závere Monika Červenáková pre náš portál.

Text: Juraj Karika, foto: sukr. archív