Jánska vatra v Dobšinej prilákala stovky návštevníkov

S pálením vatier na Jána, sa viaže množstvo magických zvykov, ktoré úzko súvisia s letným slnovratom. V Dobšinej si túto starú slovanskú tradíciu pripomenuli 23.06.2017 o 19.-tej hodine v priestoroch chatovej osady Alweg. Práve tam na blízkej lúke vyrástla vatra, ktorá oddávna symbolizuje očistu od zlého s cieľom privolať dobré sily. Stovky obyvateľov a návštevníkov z okolia sa preto zišlo na tejto tradícii, kde ich v úvode privítal primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák, ktorý pripomenul výnimočnosť tohto dňa v roku.

„Milí Dobšinčania, som rád, že sme sa opäť po roku zišli na tejto starej tradícii Jánskej vatry. Chcem popriať zdravie vám a vašim rodinám a k zdraviu hlavne šťastie. Nech táto čarovná noc prinesie všetkým len to najlepšie.“ Vyslovil primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák a požiadal prítomných účastníkov, aby sa spoločne v sprievode odobrali za horiacou pochodňou k pripravenej vatre, ktorá bola pripravená prostredníctvom mestskej spoločnosti ML Dobšiná. Po celé podujatie umocňovala dojmy overenými česko-slovenskými hitmi 20. storočia skupina Alte Stein a pridalo sa aj tancovanie karičky v podaní členov FS Gemer.

Pre zúčastnených na podujatí bolo vďaka mestskému Podniku služieb Dobšiná postarané o pitný režim v podobe piva či kofoly, občerstvenie s možnosťou opiecť si slaninu v neďalekom altánku zabezpečili zamestnanci mestského úradu. Podujatím sa niesla výborná nálada, k čomu dopomohlo aj priaznivé počasie. O dozor sa postarali DHZ Dobšiná. Po dohorení vatry si všetci účastníci odnášali dobré dojmy z vydareného podujatia, za čo patrí poďakovanie všetkým, ktorí k nemu prispeli.

Text, foto & video: Juraj Karika