Kultúra

Jánska vatra sa opäť rozhorela aj v Dobšinej

 

Letný slnovrat, bol oddávna jeden z najväčších sviatkov, pri ktorom sa schádzali celé spoločenstvá. V našej krajine nájdeme mnoho starobylých svätýň, ktoré majú tvar kruhu –  tzv. Rondely, ktoré mali brány smerované podľa stavu mesiaca a slnka. S pálením vatier na Jána, sa viaže množstvo magických zvykov, ktoré úzko súvisia práve s letným slnovratom. V Dobšinej sme si túto starú slovanskú tradíciu pripomenuli 22.06.2018 o 18.-tej hodine v priestoroch chatovej osady Alweg, kde vyrástla drevená pagoda, ktorá oddávna symbolizuje očistu od zlého s cieľom privolať dobré sily. Stovky obyvateľov nášho mesta a návštevníkov z okolia sa preto zišlo na tejto magickej tradícii, kde ich v úvode privítal primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák, ktorý pripomenul výnimočnosť tohto dňa.

Pre zúčastnených na podujatí bolo postarané aj o pitný režim v podobe piva, ale nechýbala aj možnosť opekania si slaniny v neďalekom altánku, ktorý nedávno zrekonštruovali členovia ZO SZTP v Dobšinej. Podujatím sa niesla výborná nálada, čomu dopomohlo síce chladné, no priaznivé počasie a country tóny skupiny Betliarske vidly, ale aj karičkové vystúpenie členov FS Gemer. Po vydarenom kultúrnom programe, ale aj pripravených súťažiach pre deti vyzval primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák prítomných účastníkov, aby sa spoločne v sprievode odobrali za horiacou pochodňou k pripravenej pagode, ktorá bola zhotovená prostredníctvom mestskej spoločnosti ML Dobšiná s.r.o.. O dozor sa postarali DHZ Dobšiná a MS SČK Dobšiná. Po dohorení vatry, ktorú symbolicky zapálil primátor si všetci účastníci odnášali dobré dojmy z vydareného podujatia, za čo patrí poďakovanie tým, ktorí k nemu prispeli.

Text & foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »