Čiernych stavieb v Dobšinej pribúda

Medzi najväčšie problémy, ktoré trápia celý rožňavský okres patrí aj rozmáhanie sa čiernych, čiže nelegálnych stavieb. Azda najvypuklejší problém s týmto trendom pozorujeme v Dobšinej. Mnoho obyvateľov pritom poukazuje na stály prílev neznámych, neprispôsobivých občanov z oblasti Popradu, ktorí za lacný peniaz skupujú prázdne obydlia a často k nim nelegálne pristavujú ďalšiu zástavbu.

V mnohých prípadoch sa dá odpozorovať aj veľmi častá praktika, kedy sa do domu k trvalému pobytu nahlásia dajme tomu dvaja Rómovia, no pritom tam neraz bývajú aj dvadsiati, prípadne viacerí. Mesto tým prichádza o peniaze vo forme neplatenia daní a poplatkov a v neposlednom rade obyvatelia v susedstve sú nútení znášať každodenné rušenie nočného kľudu, v krajných prípadoch aj fyzické ohrozovanie zo strany neprispôsobivých občanov.

Z počtu obyvateľov mesta Dobšiná je zhruba 40% Rómov, ktorých sa v drvivej väčšine dané problémy týkajú. K tomu sa kumuluje veľké množstvo známych dôsledkov ako nízka vzdelanostná úroveň, vysoká nezamestnanosť, resp. nezáujem o prácu, prudký populačný nárast, zdravotné problémy (často genetického charakteru), alkoholová a iné závislosti.

Mesto Dobšiná sa už pred rokmi snažilo vyriešiť situáciu s ubytovaním Rómov v štandardných bytovkách poniže mesta a následným odpredajom týchto bytov samotným Rómom. Výsledok dnes vidí každý, kto vchádza autom do mesta v smere od Rožňavy…

Dnes je väčšina Rómov roztrúsená po celom meste a domáci začínajú hovoriť o novovznikajúcich getách. Nelegálne stavebníctvo nabralo obrovské rozmery a skoro na každej z ulíc musí každý občan naďabiť hneď na niekoľko čiernych stavieb a prístavieb.

Hlinené či drevené chalupy, ktoré by asi ťažko vyhoveli štandardom EÚ pre chov domáceho dobytka v Dobšinej slúži na obývanie dospelých a detí. Ich hodnotový posun asi ale najlepšie dokazujú známe satelity na strechách týchto chatrčí. Nejedného obyvateľa Dobšinej to musí nabádať na zamyslenie sa nad príčinou tohto stavu.

Preto sme navštívili s našimi otázkami stavebný úrad v Dobšinej, za ktorý nám odpovedala jeho zamestnankyňa Jana Puškášová. „O probléme čiernych stavieb vieme už dlhé roky a snažíme sa ho riešiť v rámci našich kompetencií. Ak sa príde na to, že stavba, alebo prístavba je nelegálna stavebník je upozornený a ďalej sa rieši tento stav v konaní“. Dokončila Puškášová a z jej slov vyplynulo, že stavebník si môže aj takúto stavbu dodatočne zlegalizovať, no vyjde ho to oveľa drahšie. V prípade hrubého porušenia a nespolupráce môže byť stavba dokonca odstránená.

Dnes i napriek veľkému toku finančných prostriedkov na riešenie zložitej Rómskej otázky problémy iba narastajú. Ako väčšina asoociálnych skupín, aj Rómovia majú sklon byť orientovaní iba na prítomnosť, takže nedokážu riešiť svoje problémy. Situácia ale už dávno presiahla hranicu, kedy by bolo možné čakať nápravu od samotných Rómov.

Dodnes neexistuje v Európe a ani na Slovensku recept na to ako riešiť podobné problémy komplexne a účinne, no prvou možnou alternatívou je neignorovať problémy ktoré denne vidíme. Netreba sa báť ísť na spomínaný stavebný úrad v Dobšinej a čierne stavby nahlásiť. Taktiež nahlásenie neprimeraného počtu obyvateľov objektov na mestskej polícii. Jej príslušníci sú platení z daní občanov a práve pre takéto prípady bola táto inštitúcia zriadená. No hlavne sa musí slušný občan mesta prestať báť a povedať pravdu o tom ako sa mu žije, no nie iba súkromne, ale verejne. Vyjadriť to môžete aj na našich stránkach www.mestodobsina.sk formou vlastného článku, ktorý nám môžete zaslať na mail: mestodobsina@gmail.com , prípadne v diskusii.