Aktuality

Čierni stavebníci stavajú, mesto mlčí

 

Stavby sa v posledných rokoch po celom území mesta Dobšiná rozmáhajú ako huby po daždi. Nebolo by na tom nič čudné, keby nešlo o nelegálne tzv. čierne stavebníctvo, ktoré v našom meste zažíva tak enormný nárast ako nikdy predtým. S jeho dôsledkami sa môžeme stretnúť už na každej z ulíc v meste. Nelegálne stavebníctvo odhalíme väčšinou veľmi ľahko. Už na pohľad postavené prístavby či príbytky nepôsobia seriózne, nie sú pevne ukotvené k zemi, teda bez riadnych základov a materiál, z ktorých sú postavené pozostáva zväčša zo zbitých dosák.

 

Rozhodli sme sa preto zájsť na neďalekú Zimnú ulicu, kde sme narazili na čiernych stavbárov priamo v akcií. Ako vidieť na našich fotografiách, na zbúranisku základov kedysi postavenej budovy terajší osadníci veselo nachystávajú ich tradičný stavebný materiál pozostávajúci najmä z dosák a odpadového dreva. Podotknime, že pri vstupe na pozemok, sme si vyžiadali súhlas obyvateľov jednak k vstupu, ale aj k zdokumentovaniu ich doterajšieho snaženia.  

 

Prítomní šiesti obyvatelia nás pozvali na pozemok, ktorý užívajú, kde nás hneď na začiatku upútali tri stavby zbité z dosák: „Toto sme si postavili sami, preto lebo nie je kde bývať. Peňazí máme málo, malé sociálky a tak sme to urobili preto, aby sme mali čo treba“. Povedala jedna z rómskych obyvateľov pozemku. O trochu ďalej nás pri záhradách majiteľov pozemkov čakalo niečo ešte lepšie. Načierno postavená bunka s niekoľkými vchodmi.

 

Z nej vyšla mladá Rómka držiac na rukách malé dieťa, ktorá nám taktiež dala súhlas na zdokumentovanie ich príbytku. Ako vidieť na našich fotografiách nie je absolútnych pochýb, že vo všetkých týchto prípadoch sa jedná o nelegálne stavby. Pripomeňme ale, že sme navštívili iba jeden dvor  a jednu rodinu a dovedna sa tam nachádzali až štyri takéto príbytky. Koľko ich bude na celom území mesta si netrúfneme ani odhadovať.

 

V tejto veci sme kontaktovali aj stavebný úrad v Dobšinej, za ktorý nám poskytla vyjadrenie Jana Puškášová.: „O probléme čiernych stavieb vieme už dlhé roky a snažíme sa ho riešiť v rámci našich kompetencií. Ak sa príde na to, že stavba, alebo prístavba je nelegálna stavebník je upozornený a ďalej sa rieši tento stav v konaní“. Dokončila Puškášová a z jej slov vyplynulo, že stavebník si môže aj takúto stavbu dodatočne zlegalizovať, no vyjde ho to oveľa drahšie. V prípade hrubého porušenia a nespolupráce môže byť stavba dokonca odstránená.  No aj stavba musí spĺňať isté náležitosti ako pevné ukotvenie k zemi, teda základy a tieto stavby ich určite nemajú. Ich odstránenie by malo byť preto oveľa jednoduchšie.

 

K fenoménu čierneho stavebníctva sa ale vedenie mesta Dobšiná stavia veľmi vlažne. Doteraz neexistuje žiadne ucelené uznesenie, ktoré jasne definuje ako nakladať s nelegálnymi stavbami na území mesta, ani to ako jasne postupovať, ba ani komisia, ktorá by bola určená na odhaľovanie týchto tavieb a ich zhotoviteľov. Každému je jasný dnešný stav, no v tejto problematike sa neurobilo absolútne nič pre zamedzenie narastania búd, ktoré sa stávajú bežnými príbytkami s drvivou väčšinou Rómskych spoluobčanov.

 

V minulosti mesto vykúpilo stavby, ktoré nelegálne obývali neprispôsobiví obyvatelia. Jedná sa o polozrúcaniny, ktoré ale naďalej stoja a neraz ohrozujú bezpečnosť občanov. Ak mesto nevie zrovnať so zemou tieto stavby, ktoré sú už jeho vlastníctvom, ako potom občania môžu s vedením mesta hovoriť o celkovom riešení nelegálneho stavebníctva? Na túto otázku si musí odpovedať každý sám…. 

 

Foto: Redakcia MD

{gallery}foto_aktuality/cierne_stavby{/gallery}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »