Iba u nás skvostná báseň o Dobšinej

V nedeľu 19. Augusta členovia Karpatskonemeckého spolku v Dobšinej zorganizovali v poradí už 16.-náste stretnutie Bulleenerov . Okrem domácich Dobšinčanov sa na ňom zúčastnili členovia a sympatizanti zo Smolníka, Smolníckej Huty, Švedlára, ale aj delegácia z partnerského mesta Rudabánya v Maďarsku a sympatizanti až z Berlína. Celé podujatie podporilo mesto Dobšiná, Mestské lesy a Penzión Calisto s.r.o.

Ako nám povedal predseda spolku v Dobšinej Tibor Harmatha: Naša miestna skupina patrí pod región Dolný Spiš spolu s Mníškom/Hnilcom, Gelnicou,  Smolníkom, Smolníckou Hutou a Švedlárom. Účastníci stretnutia dnes mohli ochutnať typicky dobšinské jedlo akým je napríklad grulikuchen, ale aj  guláš pripravený vonku na ohni a jablčný koláč. Chceme  pokračovať v  spolupráci s nemeckou menšinou v meste Rudabánya, spojenú s návštevou mesta, v ktorom žije početná  skupina obyvateľov pôvodom z Dobšinej.“

Cieľom  činnosti skupiny v Dobšinej je obnova a upevnenie identity pôvodnej  nemeckej  menšiny Bulleenerov v našom meste.  Združujú  96 členov, ktorí sa snažia o pozdvihnutie a podporu v oblasti kultúrnej, spoločenskej a občianskej, a o udržiavanie nemeckého jazyka a nárečia. Ich cieľom je aj rozvíjanie tolerancie a dobrého spolužitia bez ohľadu na národnosť a vierovyznanie.“V rámci kultúrnych aktivít v tomto roku sme mali stretnutie ku Dňu matiek, spojené s výročnou členskou schôdzou. V júni sme pripravili pietny akt za zavraždených  Dobšinčanov v Přerove a účasť  s prezentáciou kultúry Bulleenerov počas osláv Dni mesta Dobšiná.“ Priblížil nám Tibor Harmatha.

Na tomto stretnutí neskôr s príhovormi vystúpil predseda spolku, RNDr. Ondrej Rozložník, Trude Malinová, ale aj pán Ondrej Priatka, ktorý uviedol báseň od Mgr. Rudolfa Pellionisa s názvom Dobšiná moja rodná slovami: Po prečítaní básne som si povedal, že túto báseň treba zachovať, aby každý poslucháč a hlavne krajania pookriali na duši pri počúvaní a mysľou sa preniesli do Dobšinej a zaspomínali, kde vyrastali a prežili časť života. Žiť a pracovať môžeme kdekoľvek, ale vždy nás to bude ťahať do rodného kraja, vždy sa tam radi budeme vracať. Pán R. Pellionis, ktorý báseň napísal po vzájomných konzultáciách súhlasil so zverejnením a tak som oslovil člena činohry SND p. Jamricha o nahratie na CD. Báseň sa stretla s veľkým úspechom u širokej verejnosti či už na Memoriály Slava Priatku, pri príhovore primátora na Nový rok a ukončení školského roku na ZŠ. Verím, že aj vo vás zanechá spomienku.“

Povedal pán Ondrej Priatka a s radosťou vám, našim čitateľom oznamujeme, že iba u nás so súhlasom autorov vám ponúkame na vypočutie a stiahnutie túto skvostnú báseň s názvom Dobšiná moja rodná na tomto odkaze, priamo TU

Foto & video: Redakcia MD

{youtube} h3BBmcfTfAY {/youtube}