I.Sakin: Deti ktoré učím potrebujú veľmi silné impulzy

Teach for Slovakia je súčasťou prestížneho medzinárodného programu Teach for All, ktorý úspešne funguje vo viac ako tridsiatich krajinách sveta. Ide o dvojročný intenzívny program, ktorý je určený najlepším absolventom vysokých škôl. Starostlivo vybraní uchádzači absolvovali kurzy a tréningy zamerané na rozvoj komunikačných, manažérskych, či prezentačných zručností a princípy problem-solvingu. Kvalita kurzov dosahuje úroveň špičkových svetových firiem. Tento významný program prebieha aj v Dobšinej skrz účastníka prvého ročníka Teach for Slovakia, Ivana Sakina. Ten pôsobí na miestnej Základnej škole Eugena Ruffínyiho a pomáha svojou prácou pedagogickému kolektívu.

Prinášame vám preto rozhovor s týmto mladým, no najmä charizmatickým človekom, absolventom Newton College , ktorý si vybral učiteľstvo v Dobšinej za svoje poslanie. V úvode sme sa pána Sakina spýtali, čo ho inšpirovalo, aby sa prihlásil do programu Teach for Slovakia. „S priateľmi sme rozbiehali finančnú spoločnosť, to najťažšie sme už mali za sebou. Uvažoval som preto, kde a čím by som mohol prispieť nie len finančne, ale fyzicky. Veľkou inšpiráciou mi bol kamarát, ktorý ako študent medicíny odišiel ako dobrovoľník do Kene a keď doštudoval, išiel do Južného Sudánu, do vojnovej zóny.

Bol mi veľkým vzorom a zakrátko som na internete spozoroval reklamu na Teach for Slovakia. Do projektu sa dalo prihlásiť už iba jediný deň a rýchlo som vyplnil formulár a poslal ho. Následne mi z projektu volali, kde som bol prizvaný k osobnému výberovému pohovoru. Prekvapivo ma podporili v tomto rozhodnutí všetci priatelia a spolupracovníci, keďže som stále pôsobil vo firme. Zakrátko som sa zoznámil so všetkými, ktorí stoja za týmto unikátnym projektom a nasledovalo skoro šesťtýždňové školenie v Tatrách.“ Školenie viedli odborníci z oblasti komunít, biznisu, osobného rastu, no jeho absolventov prišli podporiť aj členovia vlády, či dokonca prezident.  Ako vnímal pán Sakin správu, že jeho pôsobiskom bude Dobšiná?

„Priznám sa, že o problematike jednotlivých regiónov som toho veľa nevedel. V začiatkoch som zisťoval situáciu, až som narazil na “učiteľky z Dobšinej“ , ktoré keby nenapísali otvorený list ministrovi školstva, nedozvedel by sa o daných problémoch ani Stanislav Boledovič, kde spoločnou pomocou, tiež pomocou sponzorov a ďalších ľudí vzniklo v Dobšinej centrum. Stanislav Boledovič sa ďalej rozhodol preniesť projekt Teach for All aj k nám na Slovensko. Dnes som preto tu a mojou náplňou je učiť žiakov na základnej škole. Učím matematiku, informatiku, fyziku, pravidelne zastupujem angličtinu a trénujem basketbal.

Uvedomujem si, že deti, ktoré sú na základnej škole v Dobšinej vyrastajú iným spôsobom ako ja. Čo ma ale najviac ovplyvnilo, bolo spoznávanie rôznych ľudí, mal som možnosť mnohé vidieť, hovoriť s nimi. Deti ktoré učím potrebujú veľmi silné impulzy, aby si dokázali predstaviť, že existuje aj niečo iné. Preto som sa rozhodol, že budem organizovať veľa výletov a budem sa snažiť, aby sa čo najviac mojich žiakov niečo nové videlo a následne sme sa o tom mohli rozprávať, no najmä, aby sa im otvorili nové obzory. Veľmi som si na začiatku prial, aby som sa dostal do školy, kde bude skvelý kolektív. Musím povedať, že sa to podarilo, cítim veľkú podporu vedenia a tiež učiteľov, s ktorými zdieľam podmienky, ktoré sú často ťažké. Cítim sa tu však ako doma a myslím, že ma ľudia prijali. “ Dokončil pre náš portál Ivan Sakin.

Foto: Redakcia MD