Horník poberá nadštandardný plat

 

V minulom príspevku s názvom „Primátorov vyšší plat a financie na Alweg“ sme vás informovali o skutočnosti, že primátor mesta Dobšiná, Karol Horník (Smer-SD) sa aj po opakovaných výzvach mestského poslanca Jána Slováka (nezávislý) nezriekol svojho 35 % navýšenia platu, ktoré je nad rámec zákonom stanovenej čiastky. Primátor Dobšinej preto poberá v súčasnosti plat, ktorý nie je vôbec podhodnotený.

 

Uveďme presne, , že plat primátora bez odmien poslanca v Košickom samosprávnom kraji a iných orgánoch činí z mestského rozpočtu tieto mesačné výdaje: Plat primátorovi mesta od 01. 01. 2012 sa prepočítava z novej priemernej mesačnej mzdy zamestnanca národného hospodárstva, ktorá je za rok 2011 v sume 786 , čo prestavuje: § 4 ods. 1/  násobok 2,34 krát 786  = 1 839,24 zaokrúhľuje sa na celé eurá nahor a ďalej zvýšenie podľa § 4 ods. 2  sa vypočíta 1840 krát 35% =  644. Plat spolu je teda v sume 2 484 €.

 

Spomeňme aj to, že zvýšenie platu primátora odklepli sami poslanci Mestského zastupiteľstva, na svojom prvom rokovaní, ktoré sa konalo  20. decembra 2010 .Viacerí po uvedomení si pochybenia argumentovali najmä tým, že mnohí sedia v poslaneckých kreslách prvý krát, samotné predchádzajúce schvaľovanie bolo nezrozumiteľné a domnievali sa že Horníkovi schvaľujú prislúchajúci základný plat. No v návrhu bola zakomponovaná aj veta o jeho navýšení o 1.35 nad násobok čo podľa slov poslancov mnohí nepostrehli.

 

Mnohí obyvatelia Dobšinej na sociálnych sieťach otvorene kritizujú plat dobšinského primátora a preto sme sa rozhodli objektívne ho porovnať s ďalšími mestami. Ako sme zistili, plat rožňavského primátora (počet obyvateľov 19 200)Vladislava Laciaka donedávna predstavoval iba totálne minimum v podobe 2093 eur. Plat primátora Žiliny (počet obyvateľov 85 000), Igora Chromu sa zastavil na sume 2500 eur.

 

Primátor Zlatých Moraviec (počet obyvateľov 13 100), Peter Lednár poberá 1990 eurový plat. Primátor Rimavskej Soboty (počet obyvateľov 23 500), Jozef Šimko zarába ako primátor 2300 eur pričom sám odmietol z morálnych zásad navýšenie svojho platu aj napriek návrhom poslancov.  Každý človek dokáže posúdiť tieto nezvratné a pravdivé čísla a to či v Dobšinej s vyše 5000 obyvateľmi primátorovi mesta prislúcha vyšší plat v podobe 2484 eur, ako jeho kolegom v oveľa  väčších a prosperujúcejších mestách. 

 

Ilustračné foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »