Aktuality

S haldou po ťažbe azbestu si musíme pomôcť sami

 

Ešte v polovici septembra 2016 zasadala v Rožňave vláda na svojom výjazdovom rokovaní s prítomnosťou podpredsedu strany Most-Híd Lászlóa Sólymosa a štátneho tajomníka ministerstva školstva Petra Krajňáka, ktorí sa stretli so starostami gemerských obcí. Schválený bol Akčný plán rozvoja okresu Rožňava, kde jeho súčasťou sú opatrenia, ktoré podľa Ministerstva životného prostredia SR pozitívne ovplyvnia tiež životné prostredie.

Čo sa týka Dobšinej, kontaktovali sme Ministerstvo životného prostredia s otázkami týkajúcimi sa haldy, ktorá vznikla nad mestom po ťažbe azbestu, ktorý sa tu priemyselne ťažil už od roku 1919 do roku 1989. Hovorkyňa kancelárie ministra Petra Stano Maťašovská uviedla: „Táto lokalita v súčasnosti nie je zaradená medzi environmentálne záťaže a nepatrí ani medzi priority úložísk ťažobného odpadu. Staré environmentálne záťaže ohrozujú životné prostredie desiatky rokov a ich odstraňovanie patrí medzi priority ministerstva životného prostredia. V súčasnosti je v Informačnom systéme environmentálnych záťaží evidovaných 2022 lokalít, pričom v okrese Rožňava ich je 33. Z celkového počtu je 289 lokalít potvrdených ako environmentálna záťaž, z toho v okrese Rožňava ich je päť.“

Ďalšia naša otázka smerovala k tomu, či ministerstvo počíta s odstraňovaním týchto starých ťažobných záťaží: „Jedným s nástrojov, ktorým sa envirorezort snaží pomôcť samosprávam pri riešení ekologických problémov je Environmentálny fond. Obce môžu prostredníctvom tohto fondu požiadať o dotáciu aj na riešenie skládok odpadov. Náklady spojené so sanáciou uvedených ťažobných odpadov neboli zo strany MŽP SR vyčíslené.“ Zistili sme, že halda azbestu nad našim mestom je vedená ako dobývací priestor ložiska nevyhradeného nerastu a z vyjadrenia ministerstva vyplýva, že jej spracovanie je zo strany štátnych inštitúcií v nedohľadne. Pomôcť by preto mohol súkromný sektor.

Oslovili sme Ing. Michala Neubauera, ktorého podnikateľský zámer je už spracovaný. „Naša firma vznikla za účelom spracovania projektu na haldu po ťažbe azbestu. Realizačný projekt je pripravený a začali sme aj s výstavbou závodu, kde sme investovali už veľmi veľa súkromných prostriedkov. V našom závode na spracovanie serpentinitu by našlo prácu 60 zamestnancov a vo firme na spracovanie pneumatík by to bolo 15 pracovných miest, čo by zaiste pomohlo našej oblasti. Táto fabrika by produkovala predovšetkým hydroxid horečnantý a kysličník kremičitý, z ktorých sa dajú vyrábať rôzne výrobky. Jedná sa však o veľký projekt v hodnote 24 mil. eur a preto je nevyhnutnosť spoluúčasti partnerov, aby závod bolo možné realizovať tak, ako sme v projektovej dokumentácii naplánovali a to na rok 2018.“ Dokedy sa bude nad Dobšinou vypínať halda po spracovaní azbestu zatiaľ nevedno, no pomôcť si s ňou budeme musieť zrejme lokálne sami.

Text: Juraj Karika, foto: Rudolf Pellionis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »