Kultúra

Gymnazisti z Dobšinej na výlete v Domici

 

V utorok 12. 3. sa žiaci sekundy, tercie a kvarty zúčastnili na výlete do jaskyne Domica. Všetkým sa to veľmi páčilo. Ráno sme všetci žiaci sadli do autobusu. Cestovali sme asi hodinku. Na miesto sme dorazili približne o 9.00 a nakoľko bol neďaleko národný park Slovenský kras a zostávalo nám trochu času do otvorenia jaskyne, rozhodli sme sa, že pôjdeme po náučnom chodníku Kečovské škrapy. Každý si túru užil, žiaci mohli pozorovať, ako sa príroda prebúdza k životu, ako jej obyvatelia nechávajú svoje „podpisy“ v blate alebo sa poučiť o lesnej faune i flóre miestnej oblasti. Po krátkej túre sme mohli konečne vstúpiť do skutočnej a dlho očakávanej nádhery.

Celá prehliadka bola zaujímavá, plná rôznych zaujímavostí, od toho, kto ju ako prvý objavil, až po to, ako sa jednotlivé úkazy okolo nás vytvorili. Aj keď nás tam bolo dosť, spoločnosť nám robili netopiere, niektoré ešte v hlbokom spánku, zavesené okolo nás alebo poletujúce vo vzduchu. Domica je tiež slávna vďaka svojim splavom, ktoré sme, bohužiaľ, nemohli zažiť. No to nám nevadilo, pretože sme navštívili bežným návštevníkom neprístupné miesta. Panenská chodba, v ktorej nefungovalo svetlo a tak sme si museli svietiť vlastnými mobilmi, baterkami alebo čelovkami, bola úchvatná. Deti sa dozvedeli aj to, že jaskyňa neposkytuje úkryt len netopierom a drobnému hmyzu, prístrešok tu hľadali ľudia už v dobe kamennej, po ktorých sa našli rôzne nádoby, maľby či nástroje. Každý žiak si z tohto krásneho výletu odniesol či už pekný zážitok, fotky, alebo suvenír v podobe magnetiek, príveskov, pohľadníc a mnoho ďalšieho. Ďakujeme aj pani profesorke Turicovej, pánovi profesorovi Kubaskému a tiež pani bývalej profesorke Lenkeyovej, pretože by sme sa bez nich do takejto krásy len ťažko dostali.

Viktória Graffová, Gymnázium Dobšiná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »