Kultúra

Gymnazisti z Dobšinej na lyžiarskom kurze v Polomke

 

Žiaci našej školy v rámci  školského vzdelávacieho programu každoročne absolvujú lyžiarsky výcvik alebo lyžiarsky kurz. Využívame vynikajúce snehové a terénne podmienky v jednom z najbližších lyžiarskych stredísk v okolí – Mlynky Gugel. Žiaci – lyžiari si svahy obľúbili aj pre ich náročnosť a nelyžiary pre ich bezpečnosť a malý vlek, ktorý je ideálny  pre ich prvé lyžiarske kroky. Tento rok sme sa ale rozhodli pre zmenu. Po vynikajúcich skúsenostiach a super zážitkoch z lyžiarskeho kurzu na Plejsoch, ktorý sme absolvovali v roku 2016, sme sa rozhodli opäť pre pobytový lyžiarsky kurz. Motívom bol aj príspevok 150€ na žiaka, ktorý poskytuje Ministerstvo školstva a na ktorý ma nárok každý žiak raz počas II. stupňa ZŠ a raz počas SŠ. Nakoľko sa nám „nazbierali“ 3 triedy v ktorých všetci žiaci mohli tento príspevok čerpať, využili sme príležitosť. Veď mnohí by si takýto luxus, ktorý zahŕňal sumu za ubytovanie, plnú penziu, skipas, skibus, prenájom bazéna a požičanie lyžiarskeho výstroja, nemohli dovoliť.

Pri hľadaní vhodného lyžiarskeho strediska sme sa rozhodli pre Polomku. Svah vhodný pre zdatných lyžiarov aj začiatočníkov, ústretový personál, vynikajúce doplnkové služby. Preferovali sme menšie lyžiarske stredisko, kde nebude na svahu veľa ľudí a dlhé čakacie doby na vlek, čo sa nám aj splnilo.  Bonusom v stredisku je vyhliadková veža s možnosťou pokochať sa panorámou Horehronia a kráľovohoľskej časti Nízkych Tatier. Ubytovanie sme mali zabezpečené v susednej Závadke nad Hronom v penzióne Zlatá rybka. Malý, útulný penzión na okraji dediny, ktorý nám poskytol maximálne pohodlie, súkromie, vynikajúce služby a možnosti zábavy – bowling, biliard, posedenie v spoločenskej miestnosti, reštauráciu a možnosť vychádzok do okolia. Pre Závadku sme sa rozhodli aj pre možnosť využiť obecný bazén počas 3. dňa kurzu, kedy má byť poobedňajšie lyžovanie nahradené inou činnosťou.

A čo dodať na záver? Program? Pestrý, nabitý, úžasný, jednoducho iný na aký sú žiaci zvyknutí. A žiaci? Aktívni, disciplinovaní, sem-tam roztopašní.  A učitelia? Unavení, očarení, prekvapení možnosťami. Za všetko však ale najlepšie hovoria naše fotografie, ktoré dokumentujú najvernejšie, čo všetko sme zažili.

PaedDr. Monika Lešková

Translate »