Šport

Gugel nad Dobšinou sa znovu stal rajom pre letcov

 

V sobotu 13.júna 2020 sa konala prvá oficiálna seriálová súťaž Majstrovstiev SR 2020 po dlhej korona prestávke. Po uvoľnení tvrdých opatrení Vlády SR súvisiacich s pandémiou a uvoľnení opatrení Lermas sa na súťaž prihlásilo 12 pilotov. Dvaja piloti sa pre vážne dôvody včas telefonicky odhlásili a jeden pilot bez uvedenia dôvodu. V sobotné ráno sa na XXX. ročníku súťaže putovného pohára primátora mesta Dobšiná a taktiež 24. súťaž seriálu M-SR prezentovalo 8 pilotov. Po úvodných formalitách uvedených v propozíciách pilot Zdenko Matejka o 9:25 dostal prípravu a presne o 9:30 sa začalo súťažiť. Jeho čas 37,1 naznačoval, že sa budú dosahovať výborné letové časy. Potvrdzovali to aj časy ostatných pilotov.

Podmienky do siedmeho letového kola boli veľmi dobré, fúkal presný severný vietor o sile okolo 12 metrov. Dosahovali sa časy okolo 45 sekúnd. V druhom kole Vlado Šimo dosiahol čas 32,7, čo je podľa jeho vyjadrenia jeho osobný rekord! Po oteplení sa začala prehrievať východná strana obce Mlynky a tak vietor sa začal stáčať na severovýchod čo sa odzrkadlilo aj na letových časoch, najmä 13 kolo (bolo letené dvakrát) a potom  štrnáste kolo bolo utrpením pre pilotov, ale najmä usporiadateľov, ktorí naplánovali odlietať 15 kôl. Ja som 14 kolo letel tak, že hl. rozhodca mi trikrát oznámil nárok na opakovanie letu, ale v záujme odlietania 14 kôl som to nerešpektoval a v skutočne krutých podmienkach som to dobojoval časom presahujúcim 100 sekúnd. Potom letel ešte opravu Rudo Šandor, ktorý to dal až po vysypaní všetkého balastu z modelu (71.8) a tesne pred šestnástou hodinou som súťaž ukončil.

Vysoko hodnotím prístup k lietaniu u všetkých pilotov, ktorí disciplinovane bez nejakých prestojov nastupovali na štart. Ďakujem športovej komisii za kvalifikovaný prístup, ďalej všetkým rozhodcom, pričinením ktorých sa súťaž odlietala bez problémov, keď odrátame štyri poškodené modely. Blahoželám víťazom a ešte raz ďakujem pilotom za športový prístup k lietaniu. Nakoľko to bol už 30.ročník, tak som sa rozhodol ukončiť usporadúvanie ďalších ročníkov, ale uvidíme ešte ako sa k môjmu rozhodnutiu vyjadri primátom Dobšinej. Na záver chcem ešte poďakovať firme BIRCH,s.r.o. v Rožňave,ďalej Ing. Petrovi Šimovi za materiálnu podporu a zvlášť ďakujem Ing. M.Vápeníkovi, ktorý po mojom boku stal 22 rokov. Ďakujem Š.Račkovi, M.Božokovi, R.Andogovi, R.Makovníkovi, ktorí rozhodovali  na bázach.  Taktiež ďakujem firme Altair,s.r.o. V Rožňave za pomoc pri organizovaní súťaži.

Súbor na stiahnutie: Výsledková listina 2020

Mgr. Štefan Andoga

Translate »