Kultúra

Exkurzia študentov SOŠ Dobšiná v múzeu

 

Všetci vieme, že Rožňava je bývalé banícke mesto, no málokto si v dnešnej uponáhľanej dobe nájde čas prelúskať jeho tajné zákutia.  Veľa mladých ľudí dejepis a história nebaví. Chápem to, hovorím z vlastnej skúsenosti, no pred pár rokmi sa môj pohľad na históriu zmenil.  Dnes som vďačná za exkurziu v baníckom múzeu, ktorú som absolvovala so svojimi spolužiakmi v rámci školskej akcie. Banícke múzeum v Rožňave prešlo rekonštrukciou a v úplne novučičkej budove sme mali možnosť vidieť, staručké úžitkové vozidla, ktoré kedysi slúžili na prepravu ťažkých nákladov. Pätnásť tonový parní valec, ktorý je zároveň tretím najstarším  na svete sa v roku 2015 vrátil do Rožňavy po 16-nástich rokoch z Bratislavy, kde bol vypožičaný.  Jeho, o nič menší parťák, prvý parný automobil  Sentinel značky Škoda tiež patrí k baníckym unikátom, na ktoré môžu byť v Rožňave hrdý.  V rámci exkurzie sme mohli vidieť aj ďalšie banícke automobily, ktoré však boli iba na fotografiách.

Najväčší zážitok sme mali asi z návštevy banského pracoviska, ktoré bolo síce malé, ale vierohodne napodobené. Do malej ,,bane“,  v ktorej sa ťažila železná ruda, zlato a striebro sme však vchádzali iba v malých skupinkách, pretože priestory boli stiesnené.   Sprievodca, ktorý sa nám po celý čas venoval a viedol pútavý výklad, v závere tejto expozície nás povozil na krátkej trati v malom čiernom vláčiku, ktorým kedysi chlapov vozili na svoje pracoviská.

Potom nasledovala prírodovedná expozícia, ktorá obsahovala tisícku hornín a kameňov hlavne z Gemera – Slovenského Rudohoria.  Milovníci zvierat si mohli pozrieť lesnú zver aj takú, ktorú v našom okolí len tak nevidieť. Najväčšiu a asi najstaršiu expozíciu sme si nechali na koniec, pod jednou strechou sme mohli vidieť 6000 exponátov z rôzneho obdobia a tematiky od historického nábytku cez náradie a textílie, kroje až po zbrane, ktoré kedysi používali i naši vojaci.

Z určitosťou viem povedať, že Rožňava a okolie má veľkú banícku históriou , pestrý národopis a prekrásnu prírodu. A všetko je to sústredené na jednom mieste, a to v baníckom múzeu v Rožňave.

Danka Kontuľová, SOŠ Dobšiná, IV.A

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »