Kultúra

Evanjelizácia Rómov v Komunitnom centre mesta Dobšiná

Dňa 23.05.2018 sa v Komunitnom centre v Dobšinej konala evanjelizácia Rómov. Jednalo sa o podujatie, ktoré malo vieru v Boha a vzťah s Ním priblížiť najmä rómskej komunite. Program mal na starosti nemecký tím v počte cca 15 ľudí, pod vedením Hansa Martina Derna a jeho manželky Sandry, ktorí na Slovensko prišli aj do svojim 4 deťmi, pričom dve z nich sa narodili na Slovensku.

Pán Dern totiž pôsobil viacero rokov ako rómsky misionár v Slavošovciach a za svoje aktivity dostal svojho času aj cenu župana Košického samosprávneho kraja. V súčasnosti pôsobí v rodnom Nemecku. Počas svojho týždenného pobytu na Slovensku zorganizoval nemecký tím viacero evanjelizačných podujatí na miestach, kde evanjelická cirkev aktívne pracuje s Rómami – Rankovce (okr. Košice okolie), Šivetice, Drienčany, Slavošovce, Rejdová a Dobšiná. V rámci evanjelizačných podujatí sa o hudobný doprovod postarala rómska hudobná skupina „Radostná zvesť“ zo Slavošoviec pod vedením Bc. Júliusa Lalíka.

Veríme, že i toto je cesta, ako pracovať s Rómami, ktorí sú všeobecne pre veci transcendentálne akosi viac otvorení ako nerómovia. I keď viera Rómov je neraz plná povier a pohanských predstáv,  a treba ju korigovať správnym smerom. Vždy je však lepšie niečo zasiať a potom čakať úrodu, ako nespraviť nič a potom iba kritizovať a nadávať. Evanjelizácia Rómov v Dobšinej bola takouto sejbou. Dúfame, že časom aspoň pri niektorých táto sejba prinesie úrodu.

Týmto v mene Evanjelického cirkevného zboru, ktorý bol spoluorganizátorom tohto podujatia, vyjadrujem úprimné poďakovanie pracovníčkam Komunitného centra v Dobšinej pod vedením PhDr. Evy Mihókovej za aktívnu pomoc pri organizovaní celého podujatia.

Mgr. Rado Gdovin, zborový farár – senior